Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Aktualności

08.06.2014

Ballantine’s Bartenders Challenge już za nami!

Znamy finalistów pierwszego ogólnopolskiego konkursu na whisky!


Warszawa, 29 maja 2014 r. – Najlepsi polscy barmani spotkali się w Warszawie aby poznać najnowsze miksologiczne trendy, podszlifować swoje umiejętności i przekonać swoją koktajlową propozycją jurorów, że to właśnie oni zasługują na bilet do Szkocji.
Idealne połączenie
Motywem przewodnim konkursu były cztery szkockie regiony, z których pochodzą malty  tworzące whisky Ballantine’s. Highlands, Lowlands, Speyside i Islay – whisky produkowana w każdym z tych regionów ma swój szczególny charakter. Whisky malt z regionu Speyside są łagodne, słodkie, owocowe, drzewne. Region Highlands to whisky miodowe, korzenne, pikantne, orzechowe, lekko torfowe. Islay znana jest z whisky torfowych, dymnych, ostrych, słonych, żywicznych; w regionie Lowlands powstają zaś whisky słodowe, ziołowe, świeże, delikatne i kwiatowe.
W przypadku Ballantine’s Bartenders Challenge, barmani potraktowali whisky jako podstawę do przygotowywania koktajli. Zadanie nie było łatwe – musieli stworzyć takie kompozycje, które uwypuklą i skomponują się z aromatem złocistego, szkockiego trunku.


Sposób na sukces:
Barmani rozpoczęli swoje zmagania od degustacji wszystkich roczników whisky Ballantine’s oraz profesjonalnych warsztatów koktajlowych poprowadzonych przez czterech legendarnych miksologów z Londynu i czterech z Polski. Później przyszedł czas na grupowe zawody koktajlowe – uczestnicy podzieleni na pary mieli przed sobą wymagające zadanie – przygotowanie dwóch porcji koktajlu, który najlepiej odpowiadał aromatom wylosowanego przez nich regionu. Cztery najlepsze pary wzięły udział w wielkim finale, który odbył się w sekretnym, nie otwartym jeszcze miejscu – Karowej 31. Finaliści startując już indywidualnie losowali jeden z czterech klasycznych koktajli na bazie whisky, a później musieli go przygotować i dopasować do specyfiki aromatów jednego z wybranych przez nich regionów. W gronie 4  finalistów, którzy wyruszą do Szkocji, aby poznać tajniki produkcji whisky Ballantine’s znaleźli się:
Patryk Kowalski – Leniviec,Warszaw
Jakub Śronkowski –Whisky Bar 88, Poznań
Karim Bibars-Lumina ,Kraków
Grzegorz Oczowiński – Whisky in the Jar,Wrocław.

Zwycięzcą pierwszej edycji Ballantine’s Bartenders Challenge  został Patryk Kowalski, który otrzymał tytuł Best Whisky Mixologist oraz trofeum w postaci pozłacanego zestawu barmańskiego.
Wybrał on klasyczny koktajl Blood and Sand i skomponował swoją interpretację koktajlu bazując na charakterystyce aromatów z  regionu  Lowlands
„Konkurs BBC to świetne wydarzenie którego brakowało w Polsce. Najbardziej podoba mi się fakt że konkurencja łączy w sobie zarówno poznawanie whisky w jej czystej formie, powiększanie własnej palety smaków z możliwością łączenia alkoholu, który posiada niesamowity charakter w koktajlach. Przebieg konkursu – podział i skupianie się na regionach produkcji whisky, praca w grupach oraz tworzenie koktajli na składnikach z tzw. "mistery box" to niezwykły mix który polecam wszystkim barmanom! Dziękuję organizatorom za niezwykle oryginalną nagrodę w postaci pozłacanego 24karatowym złotem zestawu barmańskiego oraz przede wszystkim za szansę zobaczenia na własne oczy jak powstaję jeden z najszlachetniejszych trunków na świecie” – skomentował Patryk Kowalski.

Zwycięska kompozycja – „Blood&Brave”
50 ml Ballantine's Finest
20 ml redukcja soku  z czerwonych buraków
15 ml Campari bitter
pół łyżeczki barmańskiej marmolady morelowej
10 ml białko jaja kurzego
 szkło: coupette glass
 metoda: shake
 Garnish: zest z pomarańczy + kilka ziaren czerwonego pieprzu