Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Málaga - wino wzmacniane z Hiszpanii

Trunek Málaga
Pochodzenie Málaga (Andaluzja, Hiszpania)
% 13-22%
Proces produkcji wino wzmacniane
Serwowanie wino deserowe, aperitif
Oznakowanie etykiet kryteria klasyfikacji: proces produkcji, wiek, odmiana winogron i sposób tłoczenia owoców, barwa, zawartość cukru
Najbardziej znane marki: Bodegas Gomara, López Hermanos
Ciekawostki August II Mocny, ?łyżka?
Na skróty
Historia i pochodzenie málagi

Początki kultury winiarskiej w okolicach andaluzyjskiego portu Málaga sięgają czasów Imperium Rzymskiego, czego dowodzi m.in. odnaleziony niedaleko, w miejscowości Cartama, zbiornik fermentacyjny, datowany na wczesne lata panowania Rzymian na Półwyspie Iberyjskim. Z nastaniem rządów Maurów, których muzułmańska religia zakazywała spożywania alkoholu, zaprzestano produkcji wina, a za przyłapanie w stanie upojenia alkoholowego groziła kara śmierć. Stopniowo jednak ciężkie kary zaczęto zastępować grzywnami, te później podatkami i tak udało się przetrwać do czasów kolejnego politycznego przesilenia, czyli rozpoczęcia panowania Hiszpanów.

w 1502 roku katoliccy władcy dekretem królewskim z Sewilli ustanowili Gildię Winiarzy, której nadano stosowne przywileje dotyczące producji i dystrybucji. Niecałe dwa wieki później wino z Malagi trafiło na dwór rosyjskiej carycy Katarzyny II, która tak się zachwyciła jego smakiem, iż postanowiła zwolnić z ceł i podatków wszystkie wina importowane na terytorium jej imperium za pośrednictwem Gildii. Organizacja ta istnieje do dziś i m.in. dzięki jej staraniom udało się na terenach, na których produkowana jest málaga utworzyć dwie chronione hiszpańskim prawem winnym Denominación de Origen: „Málaga” i „Sierras de Málaga”.

Proces produkcji málagi

Málaga jest wytwarzana w podobny sposób jak inne wina wzmacniane, czyli poprzez dodanie do wina bazowego destylatu winnego (alkoholizacja), jednak występują pewne różnice w przebiegu procesu dla poszczególnych jej rodzajów. Inaczej wytwarza się wina likierowe (vino de licor), inaczej wina słodkie (vino naturalmente dulce).

Wina likierowe

Podstawę stanowi wino, otrzymane z bardzo dojrzałych owoców lub też z gron suszonych przez jakiś czas na słońcu w celu zwiększenia zawartości cukru. Do niego dodawany jest tzw. arrope, czyli skoncentrowany (do 1/3 początkowej objętości) i skarmelizowany syrop winogronowy, któremu malaga zawdzięcza swój charakterystyczny kolor. Do wzmocnienia wina używa się mieszanki równej ilości wina i destylatu zwanej vino borracho.

Wina słodkie

Ten rodzaj malagi wytwarzany jest z owoców podsuszanych na słońcu, wyłącznie z odmian moscatel i pedro ximénez. Moszcz użyty do fermentacji musi mieć co najmniej 300 gram cukru na litr. Cały alkohol jaki zostanie wytworzony pochodzi wyłacznie z fermentacji, wino to nie jest alkoholizowane. Minimalna zawartość alkoholu to 13%. Málaga może, ale nie musi, leżakować w dębowych beczkach. Aby wino zostało zaliczone do jednej z kategorii w oficjalnej klasyfikacji wiekowej musi dojrzewać co najmniej 6 miesięcy. Wina nieleżakowane określane są mianem málaga pálido.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę