Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Irlandzka whiskey

Trunek Irlandzka whiskey
Pochodzenie Irlandia
% 40-50%
Proces produkcji potrójna destylacja zacieru jęczmiennego w przypadku single malt lub zacieru zbożowego w przypadku blendów
Serwowanie tak jak whisky szkocka
Oznakowanie etykiet pure pot still whiskey
Najbardziej znane marki: Jameson, Bushmill's, Paddy, Clontarf, Tullamore Dew, Tyrconnell
Ciekawostki religijna whiskey?
Na skróty
Irlandzka whiskey

Interesuje Cie whisk(e)y? Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Po przeczytaniu poniższego artykułu warto zajrzeć do artykułu na temat Scotch whisky, gdzie znajdziesz mnóstwo nowych informacji o tym szlachetnym trunku. Jeżeli po przeczytaniu artykułu o szkockiej czujesz niedosyt... sprawdź artykuł dotyczący whiskey amerykańskiej i bourbonów.

Najprawdopodobniej to właśnie Irlandii Szkoci (którzy nie lubią o tym rozmawiać) zawdzięczają destylację. Irlandzka Kilbeggan to obecnie najstarsza destylarnia na świecie. Licencja tego zakładu nadana została w 1757 roku. Mimo to, Irlandia nie zdołała rozwinąć tak mocno rozbudowanego przemysłu gorzelniczego jak Szkocja. Gama whisky dostępnych w Irlandii nie jest szeroka. Są tutaj jednak whisky, o których warto napisać.

Nie taka szkocka

Przede wszystkim są dwie, a właściwie to trzy cechy, które wyróżniają whisky produkowaną na Szmaragdowej Wyspie. Pierwszą i najbardziej rzucającą się w oczy cechą jest inna pisownia nazwy. Irlandczycy piszą nazwę swojego ulubionego trunku z „e”-->whiskey.

Drugą cechą, która wyróżnia irlandzką whiskey jest proces potrójnej destylacji (oczywiście można znaleźć potrójnie destylowaną whisky w Szkocji jak i podwójnie destylowaną whisky w Irlandii, np. Tyrconnell single malt.). Nadaje ona irlandzkiej whiskey lżejszy smak, który jest lepiej znoszony przez wrażliwe podniebienia.

Trzecią cechą, która czyni irlandzką whisky odmienną od Szkockiej jest brak wykorzystania torfu w procesie suszenia słodu. Whiskey z Irlandii pozbawiona jest dymnych i ziemistych aromatów obecnych w scotch whisky.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę