Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Kirsch (Kirschwasser) - mocny alkohol z wiśni

Trunek Kirsch (Kirschwasser)
Pochodzenie Niemcy
% 40-50%
Proces produkcji destylacja zacieru z wiśni
Oznakowanie etykiet brak
Ciekawostki Kirsch - nie tylko w kieliszkach
Na skróty
Kirsch

Kirsch to alkohol otrzymywany z wiśni produkowany w rejonach niemieckiego Schwarzwaldu, francuskiej Lotaryngii i niemieckojęzycznej części Szwajcarii. Trunek ten ma swoje korzenie w Niemczech, jako że wiśnia pospolita (Cerasus vulgaris) jest w tym kraju łatwa w hodowli. Na papierze historia trunku sięga 150 lat. Najstarszy zachowany przekaz wymienia gorzelnię Dettling jako miejsce spożycia Kirschu.

Nazwa

Kirsch znany jest również pod nazwą Kirschwasser. Etymologia nazwy ściśle związana jest z surowcem roślinnym, z którego pozyskuje się trunek: nazwa kirsch pochodzi od niemieckiego słowa kirsche - wiśnia.

Proces produkcji kirschu

W przeciwieństwie do wielu innych trunków, w których produkcję wkradają się nowoczesne technologie, proces produkcji Kirschu pozostaje prawie niezmienny od lat.

Wyjątkowo ważnym etapem jest dobór owoców. „Dawcą cukru” jest tutaj wiśnia pospolita (Cerasus vulgaris), której zbiór zaczyna się z początkiem lipca. Dużą wagę przywiązuje się do stopnia dojrzałości owoców, z których letnia temperatura wydobywa składniki potrzebne do uzyskania pełni aromatu trunku oraz odpowiednią zawartość cukru. Ciekawostką jest, że do produkcji jednego litra kirschu zużywa się 14 kg wiśni.

Po doborze surowca następuje miażdżenie i prasowanie wiśni wraz z pestkami, które mają wpływ na ostateczny smak Kirschu. Zmiażdżone owoce poddaje się fermentacji. Na tym etapie szczególną wagę przywiązuje się do temperatury, w której zachodzi owy proces – nie powinna ona być zbyt wysoka, aby chronić charakterystyczne dla trunku aromaty przed zbyt szybkim odparowaniem. W procesie pozyskiwania tego napitku, rozkład przez szczepy drożdży zawarte w powietrzu odbywa się bez udziału żadnych dodatków.

W przypadku szlachetnych odmian kirschu destylacja zachodzi w alembikach, jednak większość otrzymywana jest w procesie destylacji ciągłej.

Niewielu producentów przeprowadza leżakowanie kirschu. Alkohol ten może leżakować tylko w szklanych naczyniach aby nie zmienił swojej barwy.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę