Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Koniak (Cognac) - historia, produkcja, podawanie

Trunek Koniak
Pochodzenie Francja
% 40%
Proces produkcji podwójna destylacja wina
Serwowanie koniakówka, bez dodatków 20C, drinki
Oznakowanie etykiet VS, VSOP, XO
Najbardziej znane marki: Hennessy, Martel, Otard, Remy Martin, Camus
Ciekawostki hip-hop, mszyce
Na skróty
Koniak

Nazwa pochodzi od miasta Cognac we Francji. Jest to 80 000 miejscowość, której gospodarka i całe życie skupia się wokół tego bursztynowego trunku. Koniak jest destylatem win wyprodukowanym na obszarze otaczającym wspomniane miasto. Musi powstać przynajmniej w 90% z następujących gatunków winogron: Ugni Blanc, Folle Blanche lub Colombard. Większość koniaków wytwarza się tylko z Ugni Blanc.

Trunek można nazwać koniakiem jeśli destylowany był w tradycyjnych miedzianych alembikach a następnie sezonowany przynajmniej 2 lata w beczkach z dębu francuskiego, które nadają mu specyficzny kolor i aromat.

Nawet jeśli alkohol został wyprodukowany we właściwym regionie, nie może on zostać uznany za koniak, jeśli nie spełnia powyżej określonych wymogów. Innymi słowy, żaden destylat wina nie może zostać nazwany koniakiem jeśli pochodzi z innych lokalizacji geograficznych.

Historia i pochodzenie koniaku

Jak każdy wielki trunek koniak ma swoją legendę. Sekret podwójnej destylacji zawdzięczamy XVI wiecznemu rycerzowi o imieniu Jacques de la Croix-Maron. Podobno rycerzowi temu w koszmarze przyśnił się Szatan, który chciał ugotować jego duszę. Kiedy to nie powiodło sie, Szatan zagroził, że ugotuje ją jeszcze raz. Wtedy Jacques obudził się zlany potem i w przekonaniu, że podwójna destylacja nada jego winu zupełnie nowy i inny charakter. Tak powstał koniak...

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę