Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Grappa - narodowy trunek Włochów

Trunek Grappa
Pochodzenie Włochy
% 40-50%
Proces produkcji destylacja wytłoczyn z winogron po produkcji wina
Serwowanie kieliszki do wódki
Oznakowanie etykiet giovane (młoda), bianca (biała), affinata (sezonowana), invecchiata (old), aromatica, riserva, monovitigno, polivitigno, aromatizzata
Na skróty
Grappa

Grappa to włoski trunek alkoholowy otrzymywany przez destylację wytłoczyn, pestek i gałązek z winogron pozostałych po produkcji wina. Początkowo produkowano ją, aby wykorzystać do samego końca surowiec, jednak szybko okazało się, że produktem jest równie cenny trunek. Grappa wywodzi się z Bassano del Grappa w Mount Grappa na północy Włoch.

Smak grappy zależy od szczepu użytych winogron. Wielu producentów dodaje do niej syropy smakowe. Grappa dodana do espresso to Cafe Corretto. Siostrą cioteczną włoskiej grappy jest francuska Marc. Nazwa grappa pochodzi od słowa krappa, które przekształciło się w krapollo co po włosku znaczy kiść. Łączy to grappę z winogronami, z których powstaje.

Historia i pochodzenie grappy

Na początku grappa była po prostu napojem klasy robotniczej, który nie miał dobrze smakować a miał rozgrzewać i uderzać do głowy.

Dopiero w latach 60 ubiegłego stulecia grappa podbiła serca wielu konsumentów alkoholu. Wszystko to za sprawą Giannoli Nonino. Ona to jako pierwsza zaczęła w swojej destylarni produkować grappę tylko z jednego szczepu winogron. Pierwszy bottling wypuszczony został w 1973 roku. Pani Nonino rozdawała go znanym personom za darmo w celu spopularyzowania trunku.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę