Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Brandy - historia, produkcja, serwowanie

Trunek Brandy
Pochodzenie m.in. Francja, Hiszpania, Włochy, Portugalia
% 40-60%
Proces produkcji destylacja wina gronowego/wina owocowego
Serwowanie w zależności od typu: w temperaturze pokojowej/lekko schłodzona do ok. 16st.C/ z lodem/ lekko podgrzana w dłoni/ jako składnik drinków
Oznakowanie etykiet AC, VS, VSOP, XO, Vintage, Hors D'age
Ciekawostki brandy i proch!, powstała z przypadku?, metaxa... inne niż inne?
Na skróty
Brandy

Termin brandy stosowany jest na określenie napojów alkoholowych produkowanych z destylowanych win. Angielska nazwa trunku, którego polski odpowiednik to winiak, pochodzi od niderlandzkiego słowa brandewijn, znaczącego tyle co ‘palone wino’. Do tego określania nawiązuje staropolska, lecz do dziś poprawna i używana nazwa ‘wypalanka’, odnosząca się do alkoholi destylowanych w tradycyjny sposób, "wypalanych" w aparatach destylacyjnych, ale już nie wódek rektyfikowanych. Brandy nazywana jest niekiedy również przepalanką, co raczej powinno się odnosić do gatunków wódek uszlachetnianych karmelem.

Historia i pochodzenie brandy

Historia brandy związana jest ściśle z poznaniem sztuki destylacji, czyli przekształcania wina owocowego lub wytłoków powstałych przy wyciskaniu owoców w bardziej skoncentrowany, czystszy alkohol. Wysoko procentowe trunki znane były już w starożytnej Grecji i w Rzymie, a ich historia może sięgać aż starożytnej Babilonii. Niektórzy historycy przypisują ich wynalezienie Chińczykom, inni zaś Egipcjanom. Możliwe, że obie te kultury posiadły umiejętność destylacji mniej więcej w tym samym czasie. Brandy, taka, jaką znamy dziś, pojawiła się w Europie w epoce średniowiecza, za sprawą Maurów (Arabów) okupujących od VIII do XVw. tereny dzisiejszej Hiszpanii. Do dziś używa się powszechnie takich słów pochodzenia arabskiego jak al-ambiq (alembik) oraz al-kuhl (alkohol).

Początkowo destylacja wina służyła jego konserwacji oraz miała ułatwiać kupcom jego przewożenie. Uważa się ponadto, że miała ona na celu także obniżenie podatku zależnego od objętości. Pierwotnym założeniem było więc rozcieńczanie brandy wodą tuż przed spożyciem. Odkryto jednak, że taki destylowany alkohol, zwłaszcza jeśli przechowywało się go w drewnianych beczkach, zyskiwał na smaku. Poza tym, proces destylacji nie sprowadzał się tylko do odparowania wody. Prowadził także do powstania i rozbicia licznych związków zapachowych, co zdecydowanie zmieniało skład destylatu w stosunku do pierwotnego surowca. Nie-lotne substancje, takie jak barwniki, cukry i sole, pozostawały w destylatorach. W rezultacie smak destylatu może się całkiem różnić od smaku trunku z którego powstał.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę