Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Armaniak (Armagnac) - francuski winiak

Trunek Armaniak
Pochodzenie Francja
% 40%
Proces produkcji pojedyncza destylacja wina
Serwowanie koniakówka lub kieliszek w kształcie tulipana bez dodatków 20C
Oznakowanie etykiet ***VSOPNapoléon, Vieille Réserve lub XOHors d'âge
Na skróty
Armaniak

Armaniak to winiak destylowany z białych winogron pochodzących z regionu Armaniak. Główna różnica pomiędzy koniakiem a armaniakiem, poza pochodzeniem, to fakt, że armaniak poddawany jest pojedynczej destylacji podczas gdy koniak powstaje w wyniku destylacji podwójnej.

Historia i pochodzenie armaniaku

Armaniak wywodzi się z regionu Armagnac w Gaskonii (pd-zach Francja). Stąd jego nazwa. Jest ona prawnie przypisana temu trunkowi. Pierwszy raz słowa armaniak użyto w X w. Oznaczało ono osobę mówiącą językiem gaskońskim. Pierwsze zapiski dotyczące armaniaku pochodzą z XIV wieku. Czyni to armaniak najstarszym mocnym alkoholem produkowanym według określonej procedury. Armaniak jest starszy od koniaku o około 150 lat, mimo to nigdy nie osiągnął popularności zbliżonej koniakowi. Mniejszy popyt nie oznacza wcale, że armaniak ustępuje choćby na krok koniakowi jeśli chodzi o jakość i popularność wśród prawdziwych koneserów.

Destylacja gaskońskich win uległa popularyzacji, ponieważ bardziej opłacało się eksportować wysokoprocentowe alkohole niż wino. Później proces ten ugruntował się z opracowaniem bardziej wydajnych, używanych do dziś aparatów Verniera w XIX wieku.

W 1909 roku ustalono normy produkcji armaniaku, które kontrolowane są przez Bureau National Interprofessionel de l'Armagnac (BNIA).

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę