Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Rum - produkcja, rodzaje, podawanie

Trunek Rum
Pochodzenie Barbados
% 40-80%
Proces produkcji destylacja melasy lub soku z trzciny cukrowej
Serwowanie szlachetne odmiany na czysto, głównie w drinkach
Oznakowanie etykiet brak ujednoliconego systemu
Najbardziej znane marki: Bacardi
Ciekawostki rum ma siostrę, rum nie jest burakiem
Na skróty
Rum

Rum jest wysokoprocentowym napojem alkoholowym produkowanym z trzciny cukrowej (Saccharum officinarum) lub pochodnej jej melasy. Zawartość alkoholu w rumie waha się pomiędzy 38-80% . Po destylacji rum poddaje leżakowaniu w beczkach dębowych, ale także beczkach z innych rodzajów drewna. Geograficzne pochodzenie rumu to przede wszystkim Karaiby i Ameryka Południowa, jednak trunek ten jest również produkowany w Australii, Indiach i innych obszarach geograficznych.

Jak każdy sławny i mocny alkohol, rum owiany jest mgłą anegdot i historii. Nazwa „rum” prawdopodobnie pochodzi od niderlandzkiego/flamandzkiego słowa „roemer”, czyli dużego kielicha używanego przez holenderskich marynarzy. Alternatywna hipotezy głoszą, że słowo rum pochodzi od „rumbullion” znaczącego tyle co rebelia w języku polskim, saccharum, czyli cukier po łacinie lub „arôme” aromat po francusku.

Historia i pochodzenie rumu

Pierwsze napoje bazujące na trzcinie cukrowej produkowano już w antycznych Indiach i Chinach. Bez destylacji, żaden z tych alkoholi nie mógł jednak osiągnąć odpowiedniej procentowości alkoholowej. Pierwszy raz produkt fermentacji melasy/soku z trzciny cukrowej poddano destylacji w XVII wieku na Karaibach. Uważa się, że pierwsze destylacje rumu przeprowadzano na wyspie Barbados.

Zdefiniowanie rumu nie jest proste ponieważ jego skład i proces produkcji reguluje wiele różnych przepisów wywodzących się z różnych państw, w których rum powstaje. Np. w Kolumbii minimalna procentowość rumu to 50% podczas gdy w Chile i Wenezueli 40%. W meksyku rum lezakuje tylko 8 miesiecy podczas gdy w Panamie co najmniej dwa lata.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę