Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Cachaça - narodowy alkohol Brazylii

Trunek Cachaça
Pochodzenie Brazylia
% 38-51%
Proces produkcji destylacja soku z trzciny cukrowej
Serwowanie kieliszki do wódki, liczne drinki
Ciekawostki nie myl jej z rumem!, jest tylko jedna cachaça
Na skróty
Cachaça

Cachaça jest destylatem przefermentowanego soku z trzciny cukrowej (nie melasy), do którego dozwolony jest dodatek cukru w ilości nie większej niż 6g/l . Jest to narodowa wódka Brazylii, która zajmuje równorzędne miejsce na tronie wraz z sambą i piłką nożną. Pomimo coraz większych sukcesów na arenie międzynarodowej, trunek ten śmiało można nazwać lokalnym, jeśli porównać rodzimą konsumpcję do eksportu.

 
 

Historia i pochodzenie cachaçy

Cachaça pochodzi z kolonialnego okresu Brazylii. Zaczęto ją produkować w połowie XVI wieku na plantacjach trzciny cukrowej. Z początku była napojem niewolników. Możnowładcy woleli upijać się trunkami europejskimi. Zagotowany sok z trzciny cukrowej fermentował w ciągu 24 godzin, a następnie poddawano go prymitywnej destylacji. W XVII wieku produkcja cachaçy stała się bardzo popularna w całej Brazylii i zaczęła zagrażać trunkom, które rząd portugalski sprzedawał na terenie tego kraju.

Portugalczycy kilkakrotnie próbowali zdelegalizować produkcję cachaçy. Próby te okazały się nieudane, więc zdecydowali oni, że wprowadzą podatek od jej produkcji. Podatek ten przyniósł Portugalii znaczące dochody. Obecnie w Brazylii jest ponad 3000 producentów tego trunku a konsumpcja sięga 7 litrów na mieszkańca rocznie. Jeśli wziąć pod uwagę abstynentów, dzieci, fanów wina, piwa i innych napojów to ilość ta jest naprawdę zawrotna.

Cachaçę na świecie spopularyzował drink caipirinha (lód, limonka, cukier i Cachaça). Obecnie Niemcy są głównym odbiorcą brazylijskiej wódki. Brazylijski rząd, widząc swoją szansę w eksporcie cachaçy stara się spopularyzować ją jako napój odzwierciedlający brazylijski styl życia. Cachaça i caipirinha mają szansę stać się dla Brazylii tym czym tequila i margerita są dla Meksyku.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę