Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Śliwowica - historia, produkcja, degustacja

Trunek Śliwowica
Pochodzenie Jugosławia, Izrael, Chorwacja, Węgry, Czechy oraz Polska
% 37,5-70%
Proces produkcji destylacja zacieru śliwkowego
Oznakowanie etykiet brak
Ciekawostki wędrowna wystawa śliwowicy ? tradycja regionalna, w USA?
Na skróty
Śliwowica

Śliwowica to destylat śliwki o słowiańskim rodowodzie. Produkuje się go w Europie środkowo-wschodniej oraz na Półwyspie Bałkańskim. Kraje najczęściej łączone z trunkiem to Serbia, Jugoslawia, Izrael, Chorwacja, Węgry, Czechy oraz Polska (Śliwowica Łącka). Wielu ludzi określa śliwowicę jako śliwkowy winiak lub śliwkową brandy. Trunkowi temu jest jednak bliżej do rakiji.

Rozkwit tradycyjnych metod produkcji napoju oraz różnorodność regionalnych odmian spowodowana jest łatwością wyrobu oraz dużą dostępnością surowców potrzebnych do otrzymania Śliwowicy. W Polsce, niezalegalizowana produkcja trunku uchodzi domowym destylatorom na sucho dzięki akceptowanej przez rząd umowie społecznej, według której, na zasadzie przymrużenia oka, odpowiednie organy „ścigają” nielegalnych producentów Śliwowicy bardzo nieudolnie…

Nazwa

Etymologia nazwy trunku związana jest z jego pochodzeniem i tradycyjnie jedynym produktem dopuszczalnym przy produkcji – śliwką. Korzenie terminu sięgają południowosłowiańskiego wyrazu: šljiva (lub sliva), który oznacza właśnie śliwkę. Z wyrazu tego wywodzą się znacjonalizowane wariacje na temat trunku ze śliwki; serbska „šljivovica”, bułgarska slivovica czy polska śliwowica to tylko niektóre z nich.
Ogólnie przyjęta nazwa, Slivovitz – to niemieckie tłumaczenie południowosłowiańskich wersji.

Historia i pochodzenie śliwowicy

Po wielu zażartych kłótniach między bałkańskimi nacjami o to, czyim narodowym trunkiem będzie Slivovitz oraz komu przyznać prawa do posługiwania się nazwą wraz z wyłącznością produkcji, w 2007 roku Unia Europejska wystosowała pewnego rodzaju kompromis polegający na ogłoszeniu oficjalnej nazwy rodzajowej trunku – Slivovitz. Rozwiązanie to daje możliwość poszczególnym krajom do ubiegania się o zarejestrowanie ich narodowych odmian dzięki umieszczeniu odpowiedniego przymiotnika przed nazwą ogólną.

Serbia oficjalnie złożyła wniosek o uznanie swojej „Serbskiej Śliwowicy” (Srpska šljivovica) jako trunku trunku narodowego. Przypuszcza się, że śliwowica ma właśnie serbskie pochodzenie. Kraj ten szczyci się największą ilością jej rodzajów oraz owocnymi plonami najlepszych śliwek do produkcji tego alkoholu. Oficjalnie zarejestrowaną śliwowicę produkuje także słowacja.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę