Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Calvados - alkohol z cydru

Trunek Calvados
Pochodzenie Francja - Normandia
% 40-50%
Proces produkcji trwa od 3 do 4 lat w zależności od tego, jak długo producenci leżakują cydr przed destylacją w alembikach
Serwowanie w małych kieliszkach na nóżce, coraz częściej w ?snifterach?, czyli konikówkach
Oznakowanie etykiet Fine/Three Apples/Three Stars/Origanol, Reserves/Vieux/Young Domfrontais, VO/VSOP/Old Reserve, XO/Napoleon/Hors d?age/Age Inconnu/Extra oraz First Rate
Najbardziej znane marki: Pere Magloire, Coeur de Lion, Lecompte, Apreval, Huet
Ciekawostki udział aniołów, calvados to sama przyjemność
Na skróty
Calvados

Napój alkoholowy otrzymywany z cydru czyli przefermentowanego moszczu jabłkowego („brandy/winiak z jabłek”) pochodzący z Dolnej Normandii we Francji (Basse-Normandie lub Lower Normandie). Normandia kojarzy się z sadami wypełnionymi jabłoniami. Drzewo to jest symbolem tradycji rolnej Normandii i jest widoczne na fladze komitetu generalnego Calvadosu.

Historia i pochodzenie calvadosu

Jabłko już od wielu lat jest filarem dobrobytu zarówno ekonomicznego jak i kulturalnego Normandii. Cydr (przefermentowany moszcz z jabłek - wino jabłkowe) oraz Calvados były tradycyjnie produkowane w gospodarstwach Normandii już od dawna. Wiele starodawnych pras do wytłaczania moszczu jabłkowego z okrągłymi kamieniami młyńskimi wykonanymi z granitu nadal można zobaczyć przejeżdżając przez wioski Normandzkie.

Calvados jest trunkiem, który powstaje z przedestylowanego cydru. Pierwsza oficjalna pisemna wzmianka o destylacji calvadosu sięga wieku XVI. Było to na długo przed przybraniem przez trunek swojej obecnej nazwy - calvados. Legenda głosi, że pewien agronom de Gouberville rozpoczął w 1554 roku destylację moszczu jabłkowego w swoim gospodarstwie w Mensil-au-Val. Nazwa pojawiła się jednak dopiero 30 lat później, w 1588 roku, kiedy u wybrzeży Normandii rozbił się hiszpański galeon „El Calvador”. Z biegiem czasu, skały o które rozbił się statek zaczęto nazywać Calvados, a później nazwa objęła cały region.

Calvados może zostać wyprodukowany jedynie w Normandii, a jego nazwa i pochodzenie objęte są apelacją AOC. Wiele czynników odróżnia calvados od innych winiaków, wszystko zaczyna się od gleby, klimatu i dziedzictwa rolnego, jakie posiadła ludność Normandii. Calvados otrzymał status „Appellation d'Orgine” w 1942 roku. Obecnie istnieją 3 różne terminy, nazwy dla calvados i jedna dla Pommeau. Każda z nich ma wyjątkowe i wyróżniające się cechy, które dotyczą obszarów geograficznych i procesu destylacji. Geograficzne obszary produkcji są ściśle określone i wszystkie procesy produkcyjne przeprowadzane są na tych obszarach.

„Appellation Controlee System” jest zbiorem zasad przygotowanych by zagwarantować i utrzymać cechy charakterystyczne, jakość produktu oraz jego wiekową tradycję.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę