Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Ouzo - alkohol rodem z Grecji

Trunek Ouzo
Pochodzenie Grecja
% 40-50%
Proces produkcji maceracja ziół alkoholem, destylacja, maceracja wtórna
Serwowanie z wodą w dwóch osobnych naczyniach
Oznakowanie etykiet brak
Ciekawostki efekt ouzo
Na skróty
Ouzo

Ouzo to grecki trunek narodowy; jego silne powiązanie z kulturą tego kraju zostało uznane przez Unię Europejską przyznaniem Grecji w 2006 roku wyłączności na produkcję ouzo. Całkowicie grecki charakter tego napoju podkreśla fakt, iż wszystkie składniki użyte do jego produkcji muszą pochodzić z tego państwa. Owa wyłączność jest w pełni uzasadniona - ouzo nie jest kolejnym trunkiem w klasie anyżówek. To napój osobliwy i nierozerwalnie związany z duchem Grecji.

Nazwa

Jedna z hipotez dotyczących genezy nazwy „ouzo” mówi, że wzięła się ona z potrzeby odróżnienia alkoholu od innych, podobnych trunków. Eksporterzy zwykli byli oznaczać etykiety mało wtedy znanego trunku napisem „uso Massalia”, co po włosku znaczy „do spożycia w Marsylii”. Ouzo przeznaczone na eksport produkowane było w greckim Tyrnavo i cechowało się niezwykle wysoką jakością.

Drugi wariant, nie wykluczający pierwszego, zakłada, że nazwa trunku powstała podczas wizyty w Tyrnavos lekarza tureckiego konsulatu. Medyk poproszony był o spróbowanie Ouzo, który został mylnie rozpoznany jako tsipuro. Degustacja miała zachwycić lekarza do tego stopnia, że powiedział: „Moi drodzy, to jest uso Massalia”. Podobno dzięki ustnemu przekazowi tych słów, ouzo zaistniało na rynku międzynarodowym pod własną banderą.

Historia i pochodzenie ouzo

Prekursorem trunku jest raki, likier produkowany za czasów Imperium Otomańskiego w Turcji. Przełom w historii tego trunku to odzyskanie przez Grecję niepodległości w XIX wieku. Ouzo jest jednym z trunków, które zyskały znacząco na popularności w czasach prohibicji absyntu. Ojczyzną trunku jest wyspa Lesbos, gdzie do dzisiaj wytwarza się najwięcej rodzajów ouzo. Obecnie Mytilene (stolica wyspy Lesbos) oraz Tyrnavo (miasto w lądowej części Grecji) to najpopularniejsze miejsca produkcji ouzo.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę