Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Arak - alkohol z Bliskiego Wschodu

Trunek Arak
Pochodzenie Bliski Wschód
% 50-80%
Proces produkcji destylacja alembikowa moszczu z winogron lub rodzynek, aromatyzowanie anyżem
Serwowanie zmieszany z zimną wodą opalizuje
Oznakowanie etykiet brak
Najbardziej znane marki: w polsce dostępny tylko Arak Jdoudna
Na skróty
Arak

Arak to bliskowschodni trunek zaliczany do grupy destylatów roślinnych i korzennych.
Ten bezbarwny i niesłodzony likier powiązany jest z wieloma podobnymi alkoholami produkowanymi w krajach skupionych wokół basenu Morza Śródziemnego, jednak typowy arak produkowany jest głównie w Jordanii, Iraku, Libanie, Iranie i Syrii. Mimo dzisiejszej bogatej różnorodności napojów alkoholowych na całym świecie, wyjątkowemu arabskiemu trunkowi udało się utrzymać swoją wysoką wśród nich pozycję.

Nazwa

Arak (arab. ???) znaczy dosłownie „słodki sok”. Nie ma to jednak wiele wspólnego z rzeczywistością, która w przypadku tego trunku, jest trudna do przełknięcia… Dorobił się on jednak potocznego określenia, które oddaje jego właściwości w sposób bardziej wierny. Arabowie nazywają napitek „lwim mlekiem”, ponieważ, wg nich, tylko ci silni jak lwy są w stanie znieść powalającą siłę Araku.

Historia i pochodzenie araku

Pierwsze najprawdopodobniej zaczęły wytwarzać Arak Żydowskie i Chrześcijańskie mniejszości narodowe Bliskiego Wschodu. Początki araku sięgają wczesnego średniowiecza.

Zaskakująco, z trunkiem związana jest geneza wyrazu „alkohol”. Podobno pewien arabski alchemik (Albukassem) właśnie na początku średniowiecza odkrył sztukę destylacji. Z początku jednak proces ten nie był szeroko wykorzystywany do otrzymywania napojów alkoholowych ze względu na islam, który takiej produkcji zabraniał. Zamiast tego, w alembikach destylowano perfumy oraz kajal, używaną do dziś kredkę do oczu. Arabski proces otrzymywania kajalu przyniesiono do Hiszpanii, skąd rozprzestrzenił się na pozostałe obszary Starego Kontynentu.

Jak wiadomo, w chrześcijaństwie nie ma wzmianki o zakazie dotyczącym wysokoprocentowych trunków, co miało wpływ na rozpowszechnienie użycia destylacji do otrzymywania alkoholu. Przy nadawaniu nazwy cieczy otrzymywanej w wyniku destylacji, zainspirowano się… kobiecą kredką do oczu – arab. kohl – która miała wpływ na wcześniejsze spopularyzowanie procesu destylacji. Tak powstało określenie al – kohl, od którego bezpośrednio pochodzi wyraz alkohol.

Jak widać, wkład kosmetyków w dzieje alkoholu jest nieoceniony…

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę