Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Tequila - historia, produkcja, podawanie, drinki

Trunek Tequila
Pochodzenie Meksyk
% 38-40%, 43-46%
Proces produkcji podwójna destylacja soku agawy niebieskiej
Serwowanie w temperaturze pokojowej lub na lodzie
Oznakowanie etykiet CRT, Tequila 100% Agave lub Tequila Mixto
Ciekawostki hollywoodzki mit, oszukańcze praktyki
Na skróty
Tequila

Tequila jest meksykańskim wysokoprocentowym napojem alkoholowym. Produkcja opiera się na dwukrotnej destylacji sfermentowanego soku z agawy niebieskiej (Agave tequilana azul).

Nazwa pochodzi od miasta Tequila, gdzie rozpoczęła sie produkcja trunku. Tequila to również nazwa wulkanu górującego nad tym miastem. Istnieje wiele nieścisłości terminologicznych dotyczących pochodzenia słowa tequila. Najczęstszym nieporozumieniem jest uznawanie tequili za meksykański wysokoprocentowy napój alkoholowy destylowany z pulque (napój ze sfermentowanego soku z agawy znany od wieków na terenie Meksyku). Należy więc uściślić, iż tequila jest wytwarzana wyłącznie z soku agawy niebieskiej, a nie z pulque z dowolnej agawy czy kaktusa.

Innym zagadnieniem wprawiającym wielu w zakłopotanie jest określenie różnicy pomiędzy drugim narodowym napojem meksyku - meskalem, a tequilą. O ile meskal jest destylatem przefermentowanych „serc” całych roślin agawy (z dozwolonym 10% dolewem wody) bez wskazania na gatunek, przyjmuje się, że marka tequila jest zarezerwowana jedynie dla alkoholu uzyskiwanego z soku agawy niebieskiej.

Historia i pochodzenie tequili

Tequila została wyprodukowana po raz pierwszy w XVI wieku niedaleko później powstałego miasta Tequila (oficjalnie założonego w 1656 roku). Aztekowie wyrabiali sfermentowany napój z rośliny agawy, którą nazywali octli (później nadano jej bardziej popularną nazwę pulque), na długo przed przybyciem Hiszpanów w 1521 roku. Kiedy Hiszpańscy konkwistadorzy uruchomili swoją pierwszą wytwórnię, zaczęli destylować napój z agawy by wyprodukować pierwszy w Północnej Ameryce rdzenny destylowany napój alkoholowy.

Jakieś 80 lat później, około 1600 roku, Don Pedro Sánchez de Tagle, markiz Altamiry, rozpoczął masową produkcję tequili w pierwszej fabryce na terytorium dzisiejszego Jalisco. W 1608 roku, gubernator kolonii Nowej Galicji opodatkował jego produkt. Tequilę w takiej formie w jakiej jest popularna dzisiaj wyprodukowano po raz pierwszy na początku XIX wieku w Guadalajara, w Meksyku. Przez wiele lat tequila była lokalnym wysokoprocentowym napojem alkoholowym, który nie cieszył się specjalną popularnością.

Z początkiem nowego millenium więcej marek tequili weszło na rynek. Tequila stała się jednym z trzech najlepiej sprzedających się wysokoprocentowych napojów alkoholowych na świecie. Produkcja agawy niebieskiej wzrosła gwałtownie pokrywając rozległe pola, na których nic wcześniej nie uprawiano.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę