Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Wyniki konkursu "Cola zabija whisky, a lód jej pomaga"

Oto wyniki konkursu wraz z komentarzem:

Z pewnym poślizgiem ogłaszamy wyniki konkursu na unikatowe kieliszki Open-bar. Mamy 4 zwycięzców! Bardzo cieszymy się z tego, że wzięliście udział w konkursie!

Przed konkursem nie informowałem nikogo, że na pytanie, które zadałem nie można udzielić jednej, prawidłowej odpowiedzi, ponieważ każdy pomysł na picie whisky jest dobry jeśli sprawia przyjemność. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na przewrotność tytułu zadania konkursowego. Prawdę mówiąc chciałem posłużyć się stwierdzeniem, które osobiście uważam za beznadziejne „cliché”. Pisząc: „Cola zabija whisky, a lód jej pomaga” miałem na myśli, że zarówno cola jak i lód nie są dla whisky dobre (choć wcale się z tym nie zgadzam). Wygląda na to, że uczestnicy konkursu zrozumieli to inaczej, ale w żadnym wypadku nie na opak. Widać teraz bardzo jasno, że whisky zależy od tego jak do niej podchodzimy!

Jeszcze raz gratuluję zwycięzcom i zapraszam do śledzenia naszego fanpage’u. Nowe konkursy nadchodzą!

Tomek Miler

Poniżej prezentujemy odpowiedzi zwycięzców:

Sławomir Klich:

"Przede wszystkim uważam, że whisky powinno się pić w takiej formie w jakiej nam najbardziej odpowiada - smakuje. Nie zmienia to jednak faktu, że whisky jest jednym z tych trunków, których nie trzeba na siłę mieszać z innymi płynami smakowymi. W konfrontacji lód vs cola, zdecydowanymzwycięzcą wydaje się lód, który to natomiast ustępuje wodzie mineralnej (koniecznie bez gazu). Cola z założenia ma zneutralizować specyficzny smak whisky, przez co zabiera nam to co w niej najlepsze. Lód wydaje się być rozwiązaniem lepszym, bo nie zmienia on smaku whisky, lecz ją tylko chłodzi i lekko rozcieńcza. Minusem lodu jednak jest fakt, że źle wpływa na nasze kubki smakowe i zaburza paletę trunku. Idealnym rozwiązaniem zatem jest woda mineralna bez gazu. Rozcieńcza stosunkowo ostry smakwhisky nie zmieniając przy tym jej palety - być może pierwszy kieliszek whisky z wodą nie sprawi, że ją pokochamy, ale drugi już na pewno!"

Marek Jacek:

"Jak najbardziej zgadzam sie ze stwierdzeniem ze "Cola znieważa whisky, a lód jej pomaga" odnosze wrazenie ze cola z whiskey w ogole sie nie uzupelnia smię twierdzic ze wrecz przeciwnie zabija smak dobrego whisky przez co whisky traci swój aromat i jest "cięzke" w smaku. Wraz z iloscia coli smak whiskey traci na wartosci jest to zaleznosc proporcjonalna. Osobiscie pijam whisky TYLKO z lodem gdyz uwazam primo ze wlasnie tak pija ja prawdziwi męzczyźni a poza tym lód w moim mniemaniu uwalnie prawdziwy aromat whiskey.Poza tym uwielbiam widok gdy poczas wlewania whiskeya do lodu, lód schladza ulubiony napoj. Zarówno cos dla duszy (smak) i oczu. Lód dla whiskey jest tym czym oliwka dla martini. Niby niewiele a jednak:)"

Łukasz Wysocki:

"Cola jest produktem, który zniewaza każdego szanującego się smakosza, czy to jedzenia czy picia. Jeśli tenże smakosz, jest nim nie tylko z nazwy, to wie, ze ten napój zabija wszelką indywidualność tak wyjątkowego trunku jak Whisky. Zabija aromat, zabija smak. Picie whisky z colą można porównać do jeżdzenia ferrari po drogach polnych. Natomiast lód jest przyjacielem smakosza! obniża temperaturę napoju i dodaje dodatkowych aromatów naszemu świetnemu trunkowi, wspomaga odkrywanie nieznanych wczesniej smaków nawet w dobrze nam znanym trunku. Podsumowując - Cola znieważa whisky swym morderczym wszystko inne smakiem, a lód jej pomaga, jako dodatek, który wspiera doznania."

Łukasz Ważyński:

"Oczywiście jeśli chodzi o urokliwie-bąbelkowo-charakterystyczny w smaku napój Cola, w połączeniu z lodem i whisky - nie mamy szans odnależć danej whisky, tego co najlepsze w tym trunku, czyli jego smaku,aromatu. Mało tego - zabijamy jej historie, cały proces powstawania idzie na marne! Pewien człowiek w kilcie powiedział mi kiedyś, że picie whisky z Colą jest strasznie niebezpieczne! - Zapytałem dlaczego? -A On na to,iż: istnieje wielkie prawdopodobieństwo,że Cola wypije nam całą butelke whisky! :-) ...Hmm, tylko co my wtedy z tego będziemy mieli, z tej whisky? Jeśli chodzi o lód, to uważam,że może być przyjemnie,mozna w połączeniu whisky+lód odnależć radość, jednak przy niektórych gatunkach whisky (maltach), może wystąpić także niebezpieczeństwo-tym razem uśmiercenia pewnych walorów-więc zalecam ostrożność w temacie i ilości ice-cubeów.:-)"

 

Dziękujemy za wszystkie przesłane opinie. Zapraszamy do odwiedzania Fanpage'a Open-bar na Facebooku: http://facebook.com/openbarpl. Kolejny konkurs już niedługo!

 

Wybierz stronę