Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Recenzja książki "Whisky Leksykon Smakosza"

Whisky Leksykon Smakosza Kilka tygodni temu, nakładem wydawnictwa RM, pojawiła się nowa pozycja literaturowa dotycząca whisky słodowej – "Whisky Leksykon Smakosza". Książka ta to tłumaczenie bardzo popularnej w krajach anglojęzycznych "Whisky Classified" autorstwa Davida Wisharta.

Wyjątkowość książki polega na tym, że whisky słodowe (bo tylko takie opisuje autor) nie są sklasyfikowane ze względu na region pochodzenia tylko ze względu na grupę smakową, do której przynależą. Właśnie przez to książka łamie pewien standard, który dotychczas był ustanowiony w literaturze. Historia i proces produkcji whisky opisane są tutaj dość pobieżnie. To jednak nie jest celem książki. Najbardziej istotna jest bowiem druga część książki, w której autor opisuje profile niemal 100 różnych whisky słodowych.

Jestem praktykiem zatem przyglądając się Leksykonowi Smakosza starałem się spojrzeć na książkę z punktu widzenia osoby zainteresowanej światem whisky, która chce wyciągnąć z niej maksimum informacji. Pierwszą zaletą książki jest fakt, że opisuje ona tylko podstawowe wersje whisky z każdej z destylarni. To bardzo ważne gdyż są to najłatwiej dostępne i najtańsze whisky z opisywanych destylarni. Każdy z opisów whisky zawiera także profil destylarni i informacje o jej historii. Niemal każda z marek whisky ma bogatą tradycję a wiele destylarni może poszczycić się barwną przeszłością. Warto poznać podstawowe informacje na ten temat, aby spoglądać na swoją ukochaną whisky w pełnym kontekście jej powstania.

Za bardzo przydatne uważam też szczegółowe notki smakowe, które pozwolą amatorom uisge beatha na zapoznanie się profilem pitej whisky i skonfrontowanie go z opinią fachowców. Należy jednak pamiętać, że whisky zmieniają się w czasie a książka została napisana w 2002 roku. Nie należy zatem opublikowanych w niej notek degustacyjnych traktować jako niepodważalny dogmat. Jako ciekawostkę, ale też niewątpliwą zaletę książki, uznaję fonetyczne zapisy wymowy nazw każdej z marek whisky słodowej. O ile niektóre marki są proste w wymowie, to inne takie jak Laphroig lub Bruichladdich przysparzają nieco trudności amatorom whisky słodowej.

Podsumowując książka "Whisky Leksykon Smakosza" jest pozycją wartą uwagi dla każdego początkującego adepta sztuki picia whisky słodowej.

Tomasz Miler

Redaktor naczelny www.open-bar.pl


Adres e-mail: tmiler@miler-poznan.com

 

Wybierz stronę