Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Wyspy Kanaryjskie

Na skróty
Wyspy Kanaryjskie

Ten należący do Hiszpanii archipelag składa się z siedmiu większych i kilku pomniejszych wysp pochodzenia wulkanicznego, których gleba i klimat sprzyja niezwykle uprawie winorośli. Peryferyjne położenie Wysp Kanaryjskich wpływało zazwyczaj korzystnie na tutejsze winiarstwo. Nie dotarła tu dziewiętnastowieczna plaga filoksery, dzięki czemu udało się zachować parę oryginalnych lokalnych szczepów, a tym samym odrębny charakter tutejszych win. Na Wyspach uprawia się nadal szczep bujariego oraz gual, które to odmiany znikły już dawno z kontynentu europejskiego.

Na popularnych „Kanarach” znajduje się 10 obszarów objętych statusem Denominación de Origen (na wszystkich większych wyspach oprócz Fuerteventury). Jedynie w ramach dwóch z nich – DO Tacoronte-Acentejo oraz DO Lanzarote) wytwarza się na tyle dużo wina, aby można je było eksportować. Pozostałe DO, m.in. Abona, El Hierro, La Palma, Valle de Guímar, Valle de la Orotava oraz Ycoden-Daute-Isora, wytwarzają wino na potrzeby mieszkańców oraz licznych turystów, których tłumy od lat przybywają na te hiszpańskie wyspy w poszukiwaniu słońca i niezapomnianych widoków.

DO Lanzarote
Apelacja wzięła swą nazwę od wyspy, na której znajdują się jej winnice. Winorośl uprawia się tu w dość oryginalny sposób. Poszczególne krzewy rosną w specjalnie wykopanych dołkach otoczonych kamiennymi murkami, które zapewniają ochronę przed nieustannie wiejącymi od strony Sahary wiatrami. Tutejsze winnice wytwarzają przede wszystkim słodkie i półsłodkie wina białe ze szczepów malvasia i moscatel.

DO Tacoronte-Acentejo
Winnice tej apelacji znajdują się w północnej części Teneryfy, największej z Wysp Kanaryjskich. Jest to także najstarsza DO archipelagu. Wino wytwarza się tu z czerwonych szczepów listán negro oraz negramoll, a białe z odmian malvasia, moscatel, vijariego, listan blanca, verdello oraz wspomnianego, unikatowego dla Wysp, gual. Czerwone wina są zdecydowanie ciekawsze, mogą być starzone w dębie, co świadczy o ich sporym potencjale.

Wybierz stronę