Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Katalonia

Na skróty
Katalonia

Katalonia to kolejna ciesząca się szeroką autonomią prowincja hiszpańska, której najważniejsze miasta to Barcelona oraz Tarragona. Pochodzące stąd musujące wino o nazwie cava (produkowane metodą tradycyjną) jest najbardziej znanym, poza rioja i sherry, hiszpańskim winem. Katalonia może się także poszczycić największą liczbą terenów objętych statusem Denominación de Origen – jest ich tu aż 11. Najważniejsze z nich to Priorat i Penedès, choć spore uznanie uzyskały także mniejsze Montsant i Costers del Segre.

DOC Priorat
Ten górzysty region status DO uzyskał w roku 1975. Ćwierć wieku później, głównie za sprawą niezwykłej kreatywności grupki młodych winiarzy, podniesiono ten region do statusu DOC.  Wina z DO Priorat swą wyjątkowość zawdzięczają dość suchemu klimatowi oraz łupkowatej glebie, która pozwala korzeniom sięgać głęboko w inne warstwy ziemi. Owoce rosnące w winnicach Priorat mają niekiedy aż kilkadziesiąt lat, co również wpływa na ich potencjał. Wina czerwone stanowią około 90% produkcji. Najważniejsze odmiany winorośli z tej DO to garnacha, cabernet sauvignon, merlot i pinot noir. Jednym z najważniejszych producentów w Priorat jest Álvaro Palacios.

DO Penedès
Region ten uznawany jest obok La Rioja za najlepszy w Hiszpanii pod względem technik i poziomu upraw oraz produkcji. Penedès znana jest przede wszystkim z musującego wina cava, które stanowi jedną piątą tutejszej produkcji. Cava to obecnie najpopularniejsze na świecie wino musujące, sprzedaje się lepiej niż francuski szampan. Jest to zazwyczaj kupaż szczepów parellada, macabeo i xarel-lo, choć zdarzają się i wina wyprodukowane w całości z chardonnay. Głowni producenci to Codorníu oraz Freixenet.

Wybierz stronę