Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

La Rioja

Na skróty
La Rioja

Region La Rioja, położony w północno-wschodniej części kraju nad rzeką Ebro, zajmuje miejsce szczególne na winnej mapie Hiszpanii. Nie tylko za sprawą niezwykle długiej historii tutejszego winiarstwa, której początki sięgają czasów starożytnych, ale też pionierskiego poniekąd charakteru regionu. La Rioja jako pierwsza w Hiszpanii została wyróżniona statusem DO (miało to miejsce w roku 1926), a także jako pierwsza, w roku 1991, awansowała do statusu DOC (Denominación de Origen Calificada). Wyjątkowość czerwonych win z La Rioja jest sporą zasługą winiarzy z Francji, którzy z powodu różnych zawirowań historyczno-przyrodniczych zmuszeni zostali od opuszczenia winnic Bordeaux i osiedlenia się w Hiszpanii, gdzie wykorzystali swe umiejętności tworzenia wyjątkowego trunku. W czym tkwi jednak przede wszystkim tajemnica sukcesu regionu? W niezwykle trafnie dobranej proporcji owoców różnych odmian winogron, które tworzą kupaż o nazwie rioja. Tradycyjnie powstawał on z winorośli uprawianych w trzech podregionach La Rioja – Rioja Alta, Rioja Alavesa oraz Rioja Baja. Największy udział w kupażu ma tempranillo (ok. 70%). Kolejne składniki to garnacha (20%) oraz cariñena i graciano. Tempranillo oraz graciano uprawiane są przede wszystkim w podregionach Rioja Alta oraz Alavesa, natomiast cariñena i garnacha w Rioja Baja.

Wino z La Rioja charakteryzuje się aromatem truskawek i malin, dopełnionym nutą dębu, którą rioja zawdzięcza starzeniu w dębowych beczkach. Tradycyjnie w La Rioja wyciskano zebrane owoce nogami – praktykę te można do dziś obserwować m.in. na odbywającym się pod koniec sierpnia festiwalu w Logroño.

Sława win z La Rioja rzutuje niewątpliwie na ich cenę. Zainwestować warto m.in. w dobre roczniki z bodeg Berberana, Contino, CVNE, Bodegas  Marqués  de Murrieta czy Marqués de Cáceras.

Wybierz stronę