Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Walencja i Murcja

Na skróty
Walencja i Murcja

Znajdujące się na południowym wschodzie Hiszpanii Regiony Walencji i Murcji tworzą tzw. hiszpański Lewant (nie należy go mylić z historycznym wschodnim regionem Morza Śródziemnego). Gleba i klimat sprzyjały uprawie winorośli już od starożytnych czasów, kiedy to na tych terenach osiedlali się kolejno Fenicjanie, Grecy, Kartagińczycy, a później także Rzymianie i Arabowie. Większość producentów z tego regionu skupiało się raczej na ilości niż jakości przeznaczonych do codziennej konsumpcji lub eksportu tanich win. Jest jednak sporo winiarzy, którzy pracują nad poprawą wizerunku hiszpańskiego Lewantu wśród entuzjastów wina. W regionie znajduje się 6 DO – trzy w Walencji (Valencia, Utiel-Requena i Alicante) oraz trzy w Murcji (Yecla, Jumilla i Bullas).

DO Valencia
W ramach tej apelacji wyróżnia się cztery podregiony. Najmniejszy z nich to położony na północnym-wschodzie górzysty Alto Túria, gdzie produkuje się owocowe wina białe. Clariano we wschodniej części to miejsce, gdzie wytwarza się zarówno wina białe (lekkie i aromatyczne), jak i czerwone (pełne). Valentino (wina białe i czerwone) znajduje się w części północno-środkowej i niejako otacza czwarty tutejszy podregion – Moscatel, gdzie wytwarza się cenione słodkie wino moscatel de valencia. Na terenie objętym apelacją DO Valencia uprawia się dużo białego szczepu merseguera oraz czerwonego monastrell.

DO Utiel-Requena
Wysoko położone (ok. 800 m n.p.m.) winnice zajmują powierzchnię ponad 40 tysięcy hektarów i uprawia się w nich przede wszystkim regionalny czerwony szczep szczep bobal (ponad 80% produkcji).

DO Alicante (Alacant)
Ciągnący się wzdłuż wybrzeża region przyciąga turystów pięknymi plażami, dlatego też jeśli zdarzy się komuś trafić tam na wakacje, warto zainteresować się również miejscowymi winnicami. W Alicante wytwarza się głównie wina czerwone ze szczepów monastrell i garnacha. Poza pełnymi winami wytrawnymi są to także słodkie wina typu rancio o nazwie Fondillon, które starzone są w dębie przez 6-10 lat.

DO Yecla
Niewielki region położony blisko miasta Yecla w prowincji Murcja, w którego górskich winnicach uprawia się przede wszystkim czerwonego monastrella. Białe wina stanowią tu zaledwie 5% produkcji.

DO Jumilla
Region w Murcji, gdzie produkuje się, podobnie jak w Yecla, przede wszystkim czerwone wina ze szczepu monastrell (najznamienitszym producentem w Jumilla jest Agapito Rico). Charakteryzują się one głęboką barwą oraz stosunkowo wysoką zawartością alkoholu.

DO Bullas
Status DO przyznano Bullas w roku 1994. Winnice zajmują obszar 7,5 hektarów i uprawia się w nich m.in. monastrell, garnacha i tempranilo oraz białe macabeo.

Znani producenci

Agapito Rico (DO Jumilla). Producent uznanych czerwonych win. Najlepsze są kupaże monastrella i tempranillo. Godne polecenia jest także syrah tego producenta.

Enrique Mendoza (DO Alacant). Od 20 lat w winnicach należących do tej firmy uprawia się chardonnay, pinot noir, moscatela, ale przede wszystkim merlota, syrah i cabernet sauvignon, które dają znakomity kupaż o nazwie Santa Rosa.

Mustiguillo (VdlT). Jeśli trafimy na butelkę z tej bodegi, nie powinniśmy zrazić się sklasyfikowaniem jej zawartości jedynie jako wina regionalnego, a nie DO. Winiarze stojący za tą znaną marką postanowili bowiem świadomie wykluczyć się z DO Utiel-Requena, aby móc puścić wodze fantazji, bez poddania się ograniczeniom przepisów apelacji. Mustiguillo oferuje bardzo dobre czerwone wina, w szczególności godne polecenia są kupaże szczepów bobal i tempranillo.

Wybierz stronę