Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Kampania

Na skróty
Kampania

Każdy poszukiwacz kulinarnych czy winnych mocnych wrażeń powinien odwiedzić ten południowy zakątek Włoch, a przede wszystkim jego stolicę Neapol. To u podnóży Wezuwiusza narodziła się pizza i spaghetti, tu postanowiono także, iż pomidor nie musi służyć jedynie do dekoracji. Do neapolitańskich potraw najlepiej dobrać lokalne wino wytwarzane z szeregu odmian, w tym niektórych o antycznym rodowodzie.

DOCG Taurasi. Najwyżej cenione jest wino wytwarzane ze szczepu aglianico, które jako jedyne czerwone w południowych Włoszech zostało wyróżnione najwyższą rangą we włoskim prawie winiarskim. Wina z Taurasi nadają się do starzenia, nawet i przez 10 lat. Gdy w pełni wydobyte zostaną najlepsze cechy taurasi, polecane jest spożycie go do pieczeni z czerwonego mięsa, choć partnerem idealnym jest ponoć dla, pospolitych zdawałoby się, regionalnych kiełbas i salami.

DOC Falerno del Massico. Apelacja, w której wytwarza się białe wina ze szczepu falanghina, a także czerwone falerno z kupażu aglianico i piedirosso. To drugie wino zawdzięcza swą nazwę pewnemu miejscowemu rolnikowi, któremu dane było gościć u siebie samego Bachusa (przybyłego za ziemię incognito). Falernus, gdyż tak miał na imię ów szczęściarz, zrobił na tyle dobre wrażenie na przybyszu, iż Bachus najpierw go lekko spoił zamieniając mleko w wino, a następnie  zamienił pobliską górę Massico w rozległą winnicę. Nie ma w tej legendzie zapewne nawet cienia prawdopodobieństwa, ale do celów marketingowych nadaje się wyśmienicie.

Pozostałe DOC:
DOCG Fiano di Avellino (wina białe)
DOCG Greco di Tufo (wina białe)
Aglianico del Taburno
Aversa
Campi Flegrei
Capri
Castel San Lorenzo
Cilento
Costa d'Amalfi
 Galluccio
Guardia Sanframondi or Guardiolo
Irpinia
Ischia
Penisola Sorrentina
Sannio
Sant'Agata dei Goti
Solopaca
Taburno
Vesuvio

Producenci

Coggiano, D’Ambra, Fattoria Villa Matilde, Feudi di San Gregorio, Molettieri, Terredora

Wybierz stronę