Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Veneto

Na skróty
Veneto

Winiarski region Veneto położony jest nad brzegami rzeki Adygi, na wschód od jeziora Garda. W jego granicach znajduje się słynna Werona, znana wszystkim z kart Szekspirowskiej sztuki o parze tragicznych kochanków. Region Veneto obejmuje 22 apelacje, z których najwięcej wina wytwarzają Valpolicella oraz Soave, około 40%.

W ramach DOC Valpolicella powstają kupaże czerwonych szczepów corvina, molinara i rondinella w czterech odmianach: valpolicella, valpolicella superiore, amarone oraz recioto. Największym uznaniem miłośników wina cieszy się amarone – potężne wino o aromacie m.in. rodzynek i płatków róży, które wytwarzane jest z owoców podsuszanych na specjalnych słomianych matach. Godni uznania producenci amarone to np. Allegrini, Masi, Quintarelli i Tomasso Bussola.

DOC Soave to apelacja dostarczająca najwięcej we Włoszech win białych. Najlepsze z nich powstają w ramach DOCG Soave Suepriore i DOCG Recioto di Soave. Głownm szczepem w regionie Soave jest garganega, która nadaje tutejszym winom aromat cytryn i migdałów.

Wybierz stronę