Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Piemont

Na skróty
Piemont

Region ten położony jest w północno-zachodnich Włoszech i może poszczycić się wieloma wybitnymi winami. Piemont charakteryzuje się wyjątkowo korzystnymi warunkami dla uprawy winorośli, co przyczyniło się do tego, iż winnice porastają tu niemal każdy skrawek ziemi. Piemont dzieli się na pięć winiarskich podregionów: Asti, Alba, Piemont Północny, Piemont Wschodni oraz Langhe, z którego pochodzą najlepsze piemonckie wina, czyli barolo i barbaresco.

Asti

Winnice wokół tego średniowiecznego miasta to miejsce upraw m.in. szczepów barbera i moscato. Asti znane jest głównie z produkcji win musujących. To tu powstały pierwsze na świecie słodkie wina musujące, wytwarzane metodą Asti (wino fermentuje w kadzi do czasu, gdy osiągnie poziom alkoholu między 5 a 7% i znajduje się w nim jeszcze nieprzefermentowany cukier; w celu zapobieżenia dalszej fermentacji filtrowane jest ono w szczelnym zbiorniku). Współcześnie wina te powstają w ramach DOCG Asti i Moscato d’Asti.

Langhe

Wśród znawców tematu panuje opinia, iż warunki geograficzne tej strefy Piemontu dorównują tym, jakie znaleźć można we francuskich Bordeaux i Burgundii. W Langhe uprawia się głównie nebbiolo, barberę oraz dolcetto. Najsłynniejsze tutejsze apelacje to DOCG Barolo oraz DOG Barbaresco, gdzie powstają mocne czerwone wina z odmiany nebbiolo, z których najlepsze można starzeć nawet i 20 lat. Najlepsi producenci w Langhe to m.in. Bruno Giacosa, Bricco Rocche, Elio Altare oraz Giacomo Conterno.

Wybierz stronę