Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Abruzja

Na skróty
Abruzja

Region w środkowych Włoszech. Na terenie którego wzgórzach rozsiane są na przemian winnice i malownicze średniowieczne miasteczka. Przy całym skomplikowanym systemie klasyfikacji obowiązującym we Włoszech Abruzja jest godnym uwagi wyjątkiem. Większość tutejszych etykiet zawiera nazwę szczepu, która jednak odnosi się także do regionu. Sytuacja tyle rzadka, co wyjątkowo korzystna, zwłaszcza dla początkujących entuzjastów winiarstwa. Dla porządku można dodać, iż dodaje się do tych odmianowych win niewielkie ilości innych szczepów, ale dla przejrzystości wywodu warto czasami przemilczeć takie „drobiazgi”.

Wybrane DOC

DOC Montepulciano d’Abruzzo. Nazwa apelacji pochodzi od nazwy lokalnego szczepu (nie ma ona nic wspólnego z toskańskim miastem Moltepulciano), z którego wyrabia się czerwone wina, które mogą albo dobrze smakować za młodu albo doskonale nadawać się do przechowywania nawet wiele lat. Najlepsze wina pochodzą z DOCG Montepulciano d’Abruzzo Colline Teramane.

DOC Trebbiano d’Abruzzo. Apelacja obejmująca wina białe, wytwarzane ze szczepu trebbiano d’abruzzo, który podobnie jak miejscowy montepulciano może dać wina zarówno lekkie jak i dysponujące potencjałem do rozwinięcia swych atrybutów w trakcie leżakowania w piwnicy. Wina z tej apelacji znane są także pod wdzięcznie brzmiącą nazwą Bombino Bianco, która wzięła się stąd, iż grona przypominają swym kształtem dziecko. Swoją drogą wszyscy wiedzą, ze dziecko to po włosku bambino, ale systematyczne przejęzyczenia poskutkowały drobną zmianą. 

Producenci

Fattoria La Valentina, Illuminati Dino, Masciarelli, Valentini. 

Wybierz stronę