Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Lacjum (Lazio)

Na skróty
Lacjum (Lazio)

Region wokół Rzymu, który mieszkańcom Wielkiego Miasta dostarcza ogromne ilości wina do codziennego spożycia, a reszcie świata przede wszystkim słynne dzięki nietypowej nazwie est! est!! est!!! di Montefiascone. W winnicach Lacjum powstają głównie wina białe z odmian trebbiano i malvasia.

Wybrane DOC regionu

DOC Frascati. Obszar położony jest na terenach o nazwie Castelli Romani na południe od Rzymu. Winorośl uprawiana na tamtejszych wzgórzach dostarcza lekkiego białego wina wytwarzanego z trebbiano, malvasii i ewentualnie greco. Trafia ono w dużej mierze do rzymskich restauracji. Poza młodym frascati gotowym do spożycia na bieżąco, dostępne jest także frascati superiore z charakterystyczną migdałową końcówką.

DOC est! est!! est!!! di Montefiascione. Dziwna nazwa tego białego kupażu trebbiano i malvasii pochodzi od haseł jakie zostawiał na drzwiach przydrożnych zajazdów sługa niemieckiego biskupa (wg innej wersji – cesarza), podążający przed swym panem w poszukiwaniu noclegu mogącego zaoferować także świetne wino. Słowo est, czyli jest oznaczało, iż dany przybytek posiada w piwnicy bardzo dobre trunki. Kiedy ów sługa trafił do Montefiascione, tak się zachwycił tutejszym winem, że dał temu wyraz potrajając hasło.

Pozostałe DOC:

Aleatico di Gradoli
Aprilia
Atina
Bianco Capena
Castelli Romani
Cerveteri
Cesanese del Piglio
Cesanese di Affile
Cesanese di Olevano Romano
Circeo
Colli Albani
Colli della Sabina
Colli Etruschi Viterbesi
Colli Lanuvini
Cori
Genazzano
Marino
Montecompatri Colonna
Nettuno
Orvieto
Tarquinia
Velletri
Vignanello
Zagarolo

Producenci

Castel de Paolis, Falesco, Fontana Candida, Villa Simone.

Wybierz stronę