Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Umbria

Na skróty
Umbria

Region ten położony  jest w samym centrum Włoch i znany przede wszystkim z win wytwarzanych wokół Orvieto, niezwykłego miasta położonego na płaskim szczycie powulkanicznego wzgórza. Spoglądanie z góry na niemal pionowe ściany  i znajdujące się u ich podnóża budynki z pewnością należy do czołówki wakacyjnych przeżyć, nie tylko miłośników kultury etruskiej czy rzymskiej.

Główne DOC Umbrii

DOC Orvieto. Apelacja słynąca z doskonałych win białych, zarówno wytrawnych jak i słodkich. Powstają one głównie ze szczepu procanico (miejscowej odmiany trebbiano). Do kupażu stosuje się grechetto, verdello, drupeggio i malvasię. Winnice DOC Orvieto zajmują stosunkowo duży obszar, dlatego jeśli nie planujemy zbytnio zagłębiać się w szczegóły, najlepiej sięgnąć po butelkę z napisem classico, gdyż w tej strefie panują doskonałe warunki dla produkcji słodkiego wina z owoców z późnego zbioru. Wielbiciele historycznych anegdot z pewnością odnotują fakt, iż papież Grzegorz XVI nakazał, aby po jego śmierci dokonano ablucji tym właśnie trunkiem. 

DOC Torgiano. Gmina ta była pierwszą w Umbrii, która uzyskała status DOC. Miało to miejsce w 1968 roku, w dużej mierze dzięki pasji i pracy Giorgio Lungarottiego oraz jego żony Marii Grazii. On stworzył niezwykłe wino, ona muzeum winu poświęcone. Kolejne pokolenie pieczołowicie dba o zachowanie najwyższych standardów i metod opracowanych przez owych pionierów. W 1990 roku Vino Torgiano (riserva, starzona 3 lata w drewnie) otrzymało status DOCG. Wina wytwarzane są w DOC Torgiano z białych szczepów trebbiano i grechetto oraz z czerwonych sangiovese i canaiolo. Te pierwsze charakteryzują się aromatami melona i moreli, drugie pachną wiśnią i fiołkami.

DOC Montefalco. Najlepsze tutejszy wyrób to wytrawne czerwone wino produkowane ze szczepu sagrantino w ramach DOCG Sagrantino di Montefalco. Cechują je aromaty ciemnych owoców, toffi i jabłek, które rozwijają się w trakcie trwającego co najmniej 3-4 lata dojrzewania, niezbędnego aby złagodzić silną taniczność. Na rynek trafia co roku niewielka ilość sagrantino, dlatego jeśli przyjdzie komuś spędzać Wielkanoc w Montefalco, koniecznie musi wybrać się na odbywający się tam wówczas festiwal wina, zwany Settimana Enologica.

Pozostale DOC:

Assisi
Colli Altotiberini
Colli Amerini
Colli del Trasimeno
Colli Martani
Colli Perugini
Lago di Corbara
Rosso Orvietano or Orvietano Rosso

Producenci

Castello della Sala, Lungarotti, Palazzone.

Wybierz stronę