Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Le Marche

Na skróty
Le Marche

Region położony nad wybrzeżem Adriatyku w środkowych Włoszech był w przeszłości świadkiem niemal wszystkich zawieruch historycznych jakie dotknęły Półwysep Apeniński. Spokój zakłócały tu kolejne podboje i okupacje dokonane przez Galów, Gotów, Lombardów i Karola Wielkiego. Ostatecznie sytuację uregulowała aneksja Marche do Królestwa Włoch w XIX wieku (wcześniej region należał do Państwa Kościelnego). Pochodzące stąd wina nie należą do może do wybitnych, ale warto zwrócić uwagę na uprawiany wyłącznie w Marche biały szczep verdicchio, z którego robi się od paru lat coraz lepsze wina oraz czerwony montepulciano.

Najważniejsze DOC

DOC Verdicchio dei Castelli di Jesi. Uważana powszechnie za najlepszą apelację w Marche. Produkuje się tu białe Verdicchio dei Castelli z odmiany verdicchio. Wino to charakteryzuje się słomkową barwą z lekkim odcieniem zieleni. Ze względu na wydajność z hektara i poziom alkoholu, a co za tym idzie i jakość wina, wyróżniamy verdicchio zwykłe, classico, superiore oraz riserva. Ten ostatni typ ma najwyższą zawartośc alkoholu (co najmniej 13%) i dojrzewa obowiązkowo przynajmniej 2 lata. 

DOC Rosso Conero. Tutejsze wina wychwalali już kronikarze starożytnego Rzymu. Apelację utworzono w roku 1967. Powstają tu niekupażowane czerowne wina ze szczepu montepulciano. 

Pozostałe DOC regionu:

Vernaccia di Serrapetrona (DOCG dla czerwonych win musujących z odmiany vernaccia nera)
Bianchello del Metauro
Colli Maceratesi
Colli Pesaresi
Esino
Falerio dei Colli Ascolani or Falerio
Lacrima di Morro d'Alba
Offida
Pergola
Rosso Piceno
Serrapetrona
Terreni di San Severino
Verdicchio di Matelica

Producenci

Boccadigabbia, Bussi, Fattoria Le Terrazze, La Monacesca, Sartarelli.

Wybierz stronę