Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Trentino-Alto Adige (Trydent-Górna Adyga)

Na skróty
Trentino-Alto Adige (Trydent-Górna Adyga)

Trydent-Górna Adyga to autonomiczny regionie w ramach Włoszech. Uprawę winorośli zaczęli tu Etruskowie, a miało to miejsce około 1000 roku p.n.e. (w prowincji Bolzano). Górna Adyga (czyli południowy Tyrol) kulturowo bliższa jest Austrii, zaś południowa część prowincji, Trydent, jest o wiele bardziej związany z Włochami. Region ten to najdalej na północ położone miejsce uprawy winnej latorośli w kraju.

Ziemi uprawnej jest tu niezwykle mało, zaledwie 15%, a warunki geograficzne nie należą do najłatwiejszych. Dlatego też miejscowi winiarze muszą dokładać starań, by produkowane w niewielkiej ilości wina były najwyższej jakości. O tym, że im się to udaje świadczyć może fakt, iż trzy czwarte produkcji to wina klasy DOC. Ponadto, w tym właśnie regionie działa najlepsza w kraju szkoła enologiczna.

Odmiany najbardziej popularne w Górnej Adydze to czerwona schiava oraz lokalny lagrein. Poza tym, uprawia się tu również szczepy  pinot blanc, silvaner, riesling, gewürztraminer oraz pinot noir. Większość win objętych jest ogólną DOC Alto Adige.

Znajdziemy wśród nich m.in. Alto Adige Traminer, który stanowi doskonały dodatek do dań ze skorupiaków, jarzyn oraz słynnej włoskiej zupy minestrone.

Tutejsze pinot noir nadaje się zaś do kiełbas, dziczyzny oraz pieczonego mięsa.

Trydent z kolei to największy we Włoszech producent chardonnay. Z owoców tego szczepu wytwarza się metodą tradycyjną wina musujące w ramach DOC Trento Metodo Classico. Nie cieszą się one co prawda takim poważaniem jak franciacorta, ale za to są dostępne po przystępnych cenach.

Inne popularne szczepy to biały müller-thurgau oraz czerwone cabernet sauvignon, merlot, nosiola, teroldego (DOC Teroldego Rotaliano) i marzemino. 

Pozostałe DOC:

Caldaro or Lago di Caldaro
Casteller
Trentino
Trento
Valdadige
Valdadige
Terradeiforti

Producenci

Abbazia di Novacella, Alois Lageder, Vivaldi-Arunda, Cantina Produttori Bolzano, Hofstätter, Kuenhof, Cantina La Vis, Cesconi, Ferrari, Tenuta San Leonardo.

Wybierz stronę