Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Lombardia

Na skróty
Lombardia

Winnice Lombardii położone są w północno-środkowych Włoszech, regionie kojarzonym, za sprawą Mediolanu, raczej z modą i giełdą niż z winiarstwem. Warto jednak zapoznać się z lombardzkimi winami, gdyż nie tylko produkuje się tu ponad milion hektolitrów wina rocznie, ale stąd też pochodzi słynne wino musujące franciacorta.

Główne DOC Lombardii

DOCG Franciacorta. Apelację podniesiono do najwyższej rangi włoskiego prawa winiarskiego w 1995 roku, aby wyróżnić postęp jakiego dokonano w produkcji win musujących metodą tradycyjną. Franciacorta jest jedyną we Włoszech apelacją wyłącznie dla takiego wina. Inwestycje i nakład pracy sprawiły, że franciaforta może dziś konkurować nawet z szampanami. Do produkcji używa się owoców odmian chardonnay, pinot noir oraz pinot bianco. Wina fermentują w butelkach, nierocznikowe muszą leżakować na drożdżach minimum półtora roku, a rocznikowe co najmniej dwa i pół roku. 

DOC Terre di Franciacorta. Apelacja dla win niemusujących, wytwarzanych z odmian dozwolonych w DOCG Franciacorta, a także z cabernet sauvignon, cabernet franc oraz merlota. 

DOCG Sforzati di Valtellina. Apelacja dla czerwonych win wytwarzanych ze szczepu nebbiolo (lokalnie zwanego chiavennasca). Termin sforzato oznacza, iż do produkcji używa się podsuszonych gron. Tutejsze wina starzone są i klarowane po 20 miesiącach od 1 kwietnia roku następującego po winobraniu. Dojrzewanie w dębowej beczce musi trwać minimum rok. Otrzymane wino na rubinowo-czerwoną barwę i cechują je aromaty czerwonych owoców. 

DOCG Valtellina Superiore. Wina wytwarzane z nebiollo. Dojrzewają w dębowych beczkach minimum rok, a na butelkach znaleźć można także nazwę jednej z pięciu podapelacji: Marrogia, Sassella, Grumello, Inferno lub Valgella. 

Pozostałe DOC Lombardii:

Botticino
Capriano del Colle
Cellatica
Garda
Garda Colli Mantovani
Lambrusco Mantovano
Lugana
Moscato di Scanzo
Oltrepo Pavese
Riviera del Garda Bresciano
San Colombano al Lambro
San Martino della Battaglia
Valcalepio
Valtellina Rosso lub Rosso di Valtellina

Produceni

Bellavista, Ca’ dei Frati, Ca’ del Bosco, Cavalleri, Mazzolino, Nino Negri, Tenuta Roveglia, Triacca, Uberti

Wybierz stronę