Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Liguria

Na skróty
Liguria

Region ten rozciąga się wzdłuż Włoskiej Riwiery, od granicy z Francją na zachodzie aż po granice Toskanii na wschodzie. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się  stolica regionu Genua, która dzieli go na część zachodnią, zwaną Riviera di Ponente oraz wschodnią – Riviera di Levante. Liguria, podobnie jak Dolina Aosty, charakteryzuje się tym, iż winnice znajdują głównie na dość stromych zboczach gór, co nie tylko odpowiada za trudne warunki uprawy, ale i stosunkowo niewielką produkcję. Większą jej część pochłaniają licznie przybywający na Riwierę turyści. W ogromnej większości powstaje tutaj wino białe, ale Liguria jest także jedynym zakątkiem, gdzie uchowała się czerwona odmiana rossese. Najważniejsze białe szczepy to vermentino, charakteryzujące się aromatami gruszek i jabłek oraz pigato, z wyczuwalnymi nutami migdałów i moreli. Powstające z nich wina zazwyczaj nie są starzone w dębie, tylko szybko trafiają na stoły, gdzie stanowią idealny dodatek do miejscowych dań z owoców morza oraz pesto.

Główne DOC Ligurii

DOC Riviera Ligure di Ponente. Winnice tej położonej wokół Genui apelacji zajmują największy obszar ze wszystkich w Ligurii, a także dostarczają największej ilości wina w całym regionie. W znakomitej większości jest to białe wino wytwarzane ze szczepów pigato i vermentino.

DOC Cinque Terre. Nazwa apelacji położonej na wschód od Genui pochodzi od “pięciu ziem”, czyli Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Niewielkie ilości bardzo dobrego białego wina wytwarza się tu ze szczepów albarola, bosco i vermentino.

DOC Colli di Luni. Apelacja utworzona w 1989 roku położona jest częściowo już w Toskanii. O tutejszym winie pisał już Pliniusz Starszy, a szczególnie upodobał je sobie Napoleon Bonaparte. Wina czerwone wytwarza się głównie z odmiany sangiovese, a białe z vermentino i trebbiano.

DOC Rossese di Dolceaqua. Apelacja ta, położona przy granicy francusko-włoskiej, została utworzona w celu ochrony unikalnego czerwonego szczepu rossese. Jego wyjątkowość polega na wszechstronności – można je produkować zarówno w stylu beaujolais (lekkie wino do spożywania na bieżąco) jak i starzeć w dębie. Rossese charakteryzuje się aromatami czerwonej porzeczki i truskawek.

Pozostałe DOC:

Colline di Levanto
Golfo del Tigullio
Pornassio or Ormeasco di Pornassio
Val Polcevera

Producenci

Bruna, Walter de Batté

Wybierz stronę