Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Dolina Aosty (Valle d'Aosta DOC)

Na skróty
Dolina Aosty (Valle d'Aosta DOC)

Region ten położony jest w północno-zachodnich Włoszech, u podnóża Alp, w dolinie rzeki Dora Baltea. Nazwa tego najmniejszego winiarskiego regionu Włoch (roczna produkcja to zaledwie 36 tysięcy skrzynek wina DOC) pochodzi od miasta Aosta, centrum tutejszego winiarstwa. Mimo że niewielka, Dolina Aosty poszczycić się może najwyżej położonymi winnicami w Europie. Winną latorośl uprawia się tu nawet na wysokości 1200 m n.p.m. Strome, tarasowe winnice wymagają nie lada poświęcenia i sprawności fizycznej, gdyż korzystanie z większości sprzętu pomocnego przy uprawie i zbiorach jest praktycznie niemożliwe.

W Dolinie powstaje przede wszystkim wino czerwone stanowiące trzy czwarte produkcji. Najważniejsze czerwone szczepy to pinot noir, gamay oraz petit rouge. Do głównych białych odmian należą moscato (czyli muscat), chardonnay, pinot grigio (pinot gris), petite arvine oraz regionalny szczep blanc de morgex. Szczególnie godne uwagi są deserowe wina wytwarzane w stylu passito z owoców odmiany moscato, które powstają w DOC Chambave. Ponadto bardzo dobre wina powstają tu także ze szczepu petite arvine, dającego mineralne wina o aromacie agrestu.

Podobnie jak w przypadku wielu innych regionów winiarskich we Włoszech, miejscowe wina najlepiej smakują na miejscu, w towarzystwie lokalnych potraw. Warto o tym pamiętać, na przykład wtedy, gdy po wyczerpującym dniu na tutejszych stokach narciarskich zaczniemy się rozglądać za kolacją. 

Pozostale DOC:

Donnaz
Enfer d’Arvier
Torrette
Blanc de Morgex et de la Salle

Producenci

Najbardziej znanym producentem w Dolinie Aosty jest Institut Agricole Régional, podziwiany głównie za odwagę w eksperymentowaniu i wytrwałe poszukiwania najlepszych rozwiązań.

Wybierz stronę