Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Alize

Na skróty
Alize

To francuski likier owocowy na bazie koniaku lub wódki, który powstał w 1984 roku. Pierwszą produkowaną wersją było Alize Red Passion na bazie koniaku. Każda partia likieru jest święcona przez księdza przed wypuszczeniem na rynek.

Cała gama produktów linii Alize obejmuje:

Likiery na bazie koniaku:

Alizé Gold Passion – miks koniaku i soku Aldze owoców egzotycznych. Zawartość alkoholu 16% ABV.
Alize Red Passion – wprowadzony w 1998 roku, produkowany na bazie koniaku i owoców egzotycznych, ale także żurawiny i brzoskwini. Zawartość alkoholu 16% ABV.
Alize Wild Passion – wprowadzony w 2002 roku, produkowany na bazie koniaku, owoców egzotycznych, różowego grejpfruta i mango. Zawartość alkoholu 16% ABV.

Likiery na bazie wódki:

Alizé Bleu – jedyny produkt, który nie zawiera koniaku, a jego bazą wyjściową jest wódka aromatyzowana liczi, truskawkami i płatkami różanymi. Zawartość alkoholu 20% ABV.
Alizé Rose – miks koniaku, wódki, owoców egzotycznych oraz wiśni i imbiru. Zawartość alkoholu 20% ABV.

Od 2000 roku produkowany jest także koniak Alize, który butelkowany jest jako VS i VSOP. W skład koniaku wchodzą tylko winogrona szczepu Folle Blanche.

Alize - Ciekawostki

Alize mogło być klapą...

Targetem pierwszej kampanii reklamowej Alize były białe kobiety pomiędzy 35-45 rokiem życia. Kampania nie odniosła oczekiwanego skutku, jednak w sukurs przyszła producentowi pewna piosenka, bynajmniej nie typowo "babska". W 1996 roku kiedy nieusatysfakcjonowany producent obniżył ceny Alize, aby po prostu je wyprzedać ukazał się w mediach utwór sławnego rapera o imieniu 2pac Shakur. Piosenka zatytułowana "Thug Passion" opisuje drinka, w którego skład wchodzi 1 miarka Alize i 1 miarka sławnego ekskluzywnego szapmana Cristal.

Oto słowa 2Paca:
Aight, new drink
one part alazhay one part chrystal
Thugs Passion baby
y'all know what time it is

4 tygodnie po wyjściu teledysku, 2pac został postrzelony i umarł. Od tego czasu zarówno Alize jak i Cristal stały się ikonami kultury hiphopowej i pojawiały się wielokrotnie w piosenkach sławnych raperów. Drink "Alize Thug Passion" nie jest uwzględniony w drinkach promujących Alize na oficjalnej stronie napoju.

Oprócz 2Paca publicznie swoje zamiłowanie do likieru wyrazili także m.in. Mims i Wyclef Jean.

 

Powiązane tematy

Osoby, które przeczytały ten artykuł, przeczytały również:

 

Wybierz stronę