Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Alzacja

Na skróty
Alzacja

Alzackie winnice zajmują obszar 15 tysięcy hektarów, w pasie pomiędzy Strasburgiem a Thann we wschodniej Francji, na wysokości 180-420 m n.p.m. Ciągną się one na długości ponad 100 km wzdłuż Wogezów zapewniających doskonałą ochronę przed wiatrami i deszczowymi chmurami znad Atlantyku. Od wschodu winnice osłonięte są przez pasmo Schwarzwaldu, a od południa przez góry Jura. Opadów jest przez to niewiele – średnia ilość w Colmar, mieści położonym mniej więcej na środku szlaku winnego, to 400-500 mm rocznie. Odpowiedni poziom wilgoci zapewnia jednak pobliski Ren i jego dopływy.

Poza warunkami geograficznymi spory wpływ na kulturę winiarską Alzacji miała historia. Jest to region ukształtowany w dużym stopniu przez liczne zawieruchy dziejowe, jakie przetoczyły się przez tę pograniczną krainę. Położona na granicy wpływów francuskich i niemieckich, przechodziła z rąk do rąk i ostatecznie po I wojnie światowej znalazła się w obrębie Francji. Później Alzatczycy musieli znieść jeszcze jedną  niemiecką okupację, ale koniec końców Europa się zjednoczyła i chyba mogą być już spokojni o swe losy. Silne wpływy niemieckie w Alzacji widoczne są nie tylko w nazwiskach miejscowej ludności i architekturze, ale i w tamtejszych winach.

Alzacja to pierwszy region we Francji, w którym wino nazwano, podobnie właśnie jak w Niemczech, od szczepu winorośli. Jedynie wina oznaczone symbolami Edelzwicker i Crémont d'Alsace są mieszankami kilku odmian. Takie nazewnictwo wprowadzono w latch 20-tych XX wieku, kiedy to Francuzi odzyskawszy te tereny w wyniku I wojny światowej postanowili przywrócić dawną świetność alzackim winom. Rozpoczęto ponownie uprawiać tradycyjne szlachetne odmiany winogron, wypierając mieszanki wprowadzone za czasów panowania niemieckiego, które choć odporne na choroby, dawały wina dość nijakie.

Po zakończeniu II wojny światowej w Alzacji zaczęto wprowadzać ścisłe zasady uprawy winorośli i produkcji win. Rozłożony na wiele lat proces został uwieńczony uznaniem w 1962 roku Apellation d’Origine Contrôlée Alsace. W roku 1975, utworzono Alsace Grand Cru, a rok później apelację dla win musujących o nazwie Crémant d’Alsace. Roczna produkcja wina w regionie to ponad 170 milionów butelek.

Charakterystyka win alzackich

Alzacja specjalizuje się w winach białych, zarówno słodkich jak i wytrawnych, które w związku z tym, iż rzadko starzone są w beczkach dębowych, zachowują czysty aromat owocowy. Jednocześnie jednak udaje się zachować odpowiedni poziom kwasowości. Wizytówką regionu są wina wytwarzane z dwóch odmian zarezerwowanych we Francji jedynie dla apelacji alzackich: gewürztraminer i riesling.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę