Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Bordeaux

Na skróty
Bordeaux

Najbardziej chyba znany na świecie region winiarski, będący źródłem zarówno zwykłego wina stołowego, jak i ojczyzną jednych z najbardziej prestiżowych i niezwykle drogich win. Co roku produkowanych jest 700 milionów butelek zawierających bordoskie wino. Większość to wino czerwone, choć region dostarcza też i słynnych białych win, np.słodkiego Sauternes. Wina bordoskie wytwarzane są w 9000 winnic, zwanych châteaux (jednak nie wszystkie z nich to malownicze zameczki otoczone polami winorośli).

Region Bordeaux położony jest w południowo-zachodniej Francji, nad rzekami Dordogne i Garonna, które do Zatoki Biskajskiej wpływają lejkowatym ujściem zwanym Żyronda. Rzeki wyznaczają trzy podregiony: Lewy Brzeg (Garonny), Prawy Brzeg (Dordogne) oraz tzw. "międzymorze", czyli znajdujące się między rzekami Entre-Deux-Mers. Winnice zajmują powierzchnię 120 tysięcy hektarów. Najważniejsze cechy geografii regionu to płaski teren, umiarkowany morski klimat, średnia roczna wysokość opadów 900 mm oraz łagodne zimy.

Uprawę winorośli w regionie Bordeaux zapoczątkowali Rzymianie w I w.n.e. Potem duży wpływ na losy produkcji wina miały stosunki francusko-angielskie. Kiedy Anglicy objęli zwierzchnictwo w regionie w XII wieku, zaczęli eksport wina na szeroką skalę, dzięki czemu dali impuls ku rozwojowi bordoskich winnic. Wojna Stuletnia zakłóciła handel winem, ale po jej zakończeniu i przejęciu kontroli nad regionem przez Francję ponownie nastały dobre czasy dla uprawy i handlu, a także dla dalszego poszerzania powierzchni upraw. w 1855 roku dokonano, na życzenie samego cesarza Napoleona III, pierwszej klasyfikacji win bordoskich. Dotyczyła ona głównie czerwonych win z półwyspu Médoc oraz białych z Sauternes. Kryterium oceny było dośc obiektywne - o pozycji danego wina w hierarchii stanowiły statystyki handlowe i cena.

Wina podzielono na 5 klas (od pierwszego do piątego cru). Rangę premier cru otrzymały następujące posiadłości: Château Lafite-Rothschild, Château Latour, Château Margaux (wszystkie w Médoc) oraz Château Haut-Brion (w Graves). Ponadto słynne Château d'Yquem w Sauternes uzyskało jako jedyne rangę premier cru supérieur. W 1973 roku do rangi premier cru awansowała posiadłość Château Mouton-Rothschild, która słynie nie tylko z wyśmienitych win, ale także z etykiet projektowanych przez znanych artystów. Zamawiano je u takich sław świata sztuki jak m.in. Salvador Dali, Pablo Picasso czy Andy Warhol.

Szczepy Bordeaux

Większość win produkowanych w Bordeaux to kupaże dwóch lub więcej odmian. Odmiany czerwone uprawiane w regionie Bordeaux to: cabernet sauvignon, merlot, cabernet franc, malbec i petit verdot. Białe szczepy to: sémillon, sauvignon blanc i muscadelle.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę