Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Burgundia

Na skróty
Burgundia

Region winiarski położony w środkowo-wschodniej Francji. Winnice nie tworzą tu zwartego pasa, często oddalone są od siebie o kilkadziesiąt kilometrów. Słynny podregion Chablis leży w okolicach Auxerre, a kolejne rozciągają si dopiero między Dijon a Lyonem. Uprawy zajmują powierzchnię 24 tysięcy hektarów.

Niezwykle ważne dla burgundzkich win są warunki geograficzne. Winorośl uprawia się na wysokości od 175 do 500 m n.p.m. Ekspozycja i nachylenie winnic są kluczowymi elementami decydującymi o jakości win w regionie. W Burgundii panuje klimat kontynentalny, umiarkowany. Średnia roczna wysokość opadów to 690 mm. Niezwykle ważna jest również gleba. Burgundcy winiarze twierdzą wręcz, że to nie tyle dany szczep, ale bogactwo minerałów zawartych w glebie stanowi o wyjątkowości ich win.

Historia uprawy winorośli w Burgundii sięga czasów rzymskich, lecz prawdziwy rozwój nastąpił w Średniowieczu dzięki pracy i nakładom zarówno zakonników jak i bogatych książąt burgundzkich. W wyniku Rewolucji Francuskiej rozległe posiadłości zostały podzielone na wiele mniejszych, które zgodnie z przepisami napoleońskimi dotyczącymi dziedziczenia były co jakiś czas ponownie rozbijane między kolejnych spadkobierców. Takie rozdrobnienie własności doprowadziło do pojawienia się tzw. négociants, którzy skupują owoce od pojedynczych właścicieli, aby następnie wytworzyć z nich wino.

Innym rezultatem struktury własności burgundzkich winnic jest ogromna liczba apelacji na różnych poziomach klasyfikacji. Ogólna ich liczba wynosi ponad 500. W całym tym skomplikowanym systemie można jednak odnaleźć jedną prostą zasadę. Zarówno czerwone jak i białe burgundy powstają z wyłącznie jednej odmiany winogron. Szczepy uprawiane w regionie to: pinot noir (czerwony) i chardonnay (biały). Ponadto, do produkcji beaujolais używa się owoców odmiany gamay, a tańsze białe wina mogą powstawać także z gron odmian aligoté i pinot blanc.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę