Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Langwedocja-Roussillon

Na skróty
Langwedocja-Roussillon

Region ten rozciąga się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, od delty Rodanu na wschodzie aż po podnóża Pirenejów na zachodzie. Leżące przy granicy z Hiszpanią Roussillon zostało połączone z Langwedocją w jeden region administracyjny w latach 80-tych XX wieku. Tradycja wytwarzania wina w tym regionie sięga 5 w. p.n.e.. kiedy to pierwsze winnice założyli tu starożytni Grecy. Region ten jest nie tylko najstarszym, obok Prowansji, miejscem we Francji, w którym zaczęto produkować wino, ale także największym na świecie obszarem uprawy winorośli.

Winorośl uprawiana jest na wysokości od 0 do 500 m n.p.m., na równinnych terenach w pobliżu wybrzeża oraz w dolinach Pirenejów. Region ten charakteryzuje się gorącym śródziemnomorskim klimatem, suchymi latami i deszczowymi zimami (średnia roczna wysokość opadów wynosi 500-700 mm). Ponadto występują tu wiejące znad północy wiatry, które w połączeniu z wysokimi temperaturami zapobiegają pojawieniu się pleśni, ale z drugiej strony mogą skutkować nadmierną suszą. Winnice Langwedocji-Roussilllon zajmują powierzchnię 300 tysięcy hektarów i dostarczają ponad jednej trzeciej całkowitej produkcji wina we Francji. Nie zawsze jednak było to wino wysokiej jakości.

W XIX wieku Langwedocja stała się masowym producentem tanich czerwonych win, których głównym zadaniem było zaspokojenie pragnienia spracowanych robotników, których liczba rosła w gwałtownym tempie wraz z postępem rewolucji przemysłowej. Z czasem jednak Francuzi, także ci mniej zamożni, przestali zadowalać się kiepskim i tanim trunkiem, dzięki czemu wielu producentów z regionu zmobilizowało się do intensywnej pracy nad poprawą jakości swych win. Spory udział miała w tym także i Unia Europejska, której subsydia ograniczyły nadprodukcję i wyśrubowaną wydajność z hektara. Obecnie region Langwedocji-Roussillon dostarcza mnóstwa dobrych i oryginalnych win, w ogromnej części czerwonych, na które pozwolić mogą sobie wszyscy.

Klasyfikacja

Odnaleźć się wśród win regionu Langwedocja-Roussillon nie jest łatwo. Rodzaje uprawianych tu szczepów (obok szczepów międzynarodowych występuje wiele odmian lokalnych), liczba apelacji (ponad 30), a także ogromna różnorodność win regionalnych (Vin de Pays d’Oc) czyni odszyfrowanie etykiety procesem dość czasochłonnym.

Główne odmiany czerwone uprawiane w regionie to: carignan, cinsault, grenache, syrah, mourvèdre, a także cabernet sauvignon i merlot. Wśród odmian białych najpopularniejsze są: macabeu, clairette, roussanne, marsanne, ugni blanc, bourboulenc, muscat blanc, viognier oraz chardonnay.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę