Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Dolina Loary

Na skróty
Dolina Loary

Region położony w północno-zachodniej Francji. Winnice ciągną się wzdłuż rzeki Loary i zajmują obszar 75 tysięcy hektarów, z czego 50 tysięcy zakwalifikowano jako uprawy AOC. Pod względem wielkości produkcji jest to trzeci region we Francji, po Bordeaux i Dolinie Rodanu (rocznie wytwarza się tu 3 mln hektolitrów wina). Winorośl rośnie do wysokości 300 m n.p.m. w klimacie chłodnym i umiarkowanym. W połączeniu z bliskością oceanu stwarza to zagrożenie przymrozków. Ponadto, jeśli temperatury są zbyt niskie, owoce mogą nie dojrzeć na czas zbiorów i charakteryzują się wówczas zbyt dużą kwasowością.

Winorośl rozpoczęto uprawiać w Dolinie Loary już w I w. n.e. Bliskość Paryża i rozwinięta sieć rzeczna wraz dostępem do morza przyczyniły się do tego, że miejscowe wina znalazły doskonały rynek zbytu nie tylko w stolicy Francji, ale także w Anglii. Wyspiarze w średniowieczu bardzie cenili sobie owe wina niż te z Bordeaux. Współcześnie jednak nie cieszą się one uznaniem poza ojczyzną, a warto poświęcić im więcej uwagi. Powstające tu wina są różnorodne, ale wszystkie charakteryzują się łatwością picia, są lekkie, rześkie i świetnie pasują do jedzenia.

Podregiony winiarskie Doliny Loary

Cały region można podzielić na cztery części, objętych 87 apelacjami, z których każda dostarcza nieco innych win. Główne odmiany uprawiane w tym regionie to: melon de bourgogne, chenin blanc, sauvignon blanc oraz cabernet franc i pinot noir.

Pays Nantais.
Winnice otaczają położone blisko wybrzeża miasto Nantes. Uprawia się tu przede wszystkim szczep melon de bourgogne, z którego miejscowi winiarze wytwarzają wytrawne, acz rześkie, białe wino, doskonale nadające się do spożycia w towarzystwie owoców morza. Wino to nosi nazwę muscadet, którą często mylnie bierze się za nazwę szczepu. W rzeczywistości nazwa ta pochodzi od wyrażenia „vin qui a un goût musqué” („wino o piżmowym smaku”). Wyjątkowy charakter tutejszego wina  wynika również z zastosowania sur lie – procesu dojrzewania polegającego na tym, iż wino pozostawia się na 4-5 miesięcy na drożdżowym osadzie, w zbiorniku, w którym fermentowało. Następnie wino jest od razu butelkowane, dzięki czemu udaje się wzmocnić jego zapach i zwiększyć świeżość. Pay Nantais objęte jest czterema apelacjami: podstawową AOC Muscadet, AOC Muscadet-Sèvre-et-Maine (pochodzi z niej 80% tutejszego wina), Muscadet Coteaux de la Loire oraz Muscadet Côtes de Grandlieu (najmłodsza apelacja, wprowadzona w 1994 roku). Najbardziej znanym producentem muscadet  jest Domaine de l’Écu z apelacji Muscadet-Sèvre-et-Maine.

Anjou-Saumur.
Region na wschód od Pays Nantais, położony między miastami Anjou i Saumur, znany jest głównie z wytrawnych i słodkich białych win powstałych ze szczepu chenin blanc, a także z win różowych wytwarzanych ze szczepu cabernet franc. Najlepsze wina oznaczone są na etykiecie jako AOC Anjou-Villages. Wokół Saumur produkuje się najwięcej po Szampanii i Alzacji win musujących, zwanych Crémant de Loire. Najlepsze z nich powstają metodą tradycyjną ze szczepu chenin blanc. Pozostałe wina musujące powstają na bazie chenin blanc z dodatkiem chardonnay, sauvignon blanc i cabernet franc. Jedną z najlepszych apelacji w Anjou-Saumur jest AOC Savennières, gdzie produkuje się wytrawne i głębokie wina z chenin blanc, które wszystkie swe walory odsłaniają po 4-5 latach leżakowania. Najlepsi producenci w tym podregionie to Château de Villeneuve, Château Pierre Bise, Clos Rougeard, Domaine des Baumard i Domaine Patrick Baudouin.

Turenia.
Dalej na wschód rozciąga się podregion Turenii. Trzy z tamtejszych apelacji: Chinon, Bourgueil i St-Nicolas-de-Bourgueil stanowią źródło najlepszych czerwonych win w całej Dolinie Loary. Powstają one przede wszystkim z cabernet franc. Poza tym wytwarza się tu także wina z chenin blanc, głównie w dwóch apelacjach wokół miasta Tours: AOC Vouvrey i AOC Montlouis. Szczególnie godne polecenia są wina następujących producentów: Domaine Bernard Baudry, Domaine de la Taille aux Loups, Domaine du Clos Naudin, Domaine Henri Marionnet, Domaine Huet i Domaine Yannick Amirault.  

Środkowa część Doliny Loary.
W tym podregionie króluje sauvignon blanc, z którego robi się tu bardzo dobre wina w ramach dwóch apelacji: AOC Sancerre i AOC Pouilly-Fumé (zwanej też Pouilly-sur-Loire), od których nazwę wzięły produkowane w nich wina. Pouilly-fumé jest wyłącznie białe, ale sancerre można wytwarzać także z pinot noir, w celu otrzymania win czerwonych lub rózowych. Inne warte uwagi apelacje w środkowej części Doliny Loary to: AOC Menetou-Salon (sauvignon blanc i pinot noir), AOC Reuilly (także sauvignon blanc i pinot noir) oraz AOC Quincy (sauvignon blanc). Wyróżniający się producenci to: Château de Tracy, Domaine Alphonse Mellot, Domaine Didier Dagueneau i Domaine Henri Bourgeois.

Wybierz stronę