Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Wino - historia, produkcja, rodzaje

>WINO
Na skróty
Wino

Wino to napój alkoholowy powstały w wyniku procesu fermentacji soku z winogron (wina produkowane na bazie innych owoców to temat na odrębny artykuł). Rozgniecione winogrona fermentowane są przy udziale różnych gatunków drożdży, które zamieniają cukier nagromadzony w owocach w alkohol.

Historia i pochodzenie wina

Wino towarzyszy ludzkości od kilku tysięcy lat. Najstarsze dowody na uprawę winorośli pochodzą z regionów dzisiejszej Gruzji i Iranu i datowane są na 6 do 5 tysięcy lat przed naszą erą. Ważną rolę wino odgrywało w starożytnym Egipcie, gdzie spełniało role ceremonialne, a także u starożytnych Greków i Rzymian, dla których było nieodłącznym elementem ucztowania (należy jednak nadmienić, że w tamtych czasach wino było rozcieńczane z wodą, dlatego o pijaństwie na masową skalę nie było mowy).

Co ciekawe, z chwilą nastania ¦redniowiecza, które co do zasady odcinało się od spuścizny Antyku, nie zaprzestano spożywania wina, które ze względu na swą rolę w Eucharystii, było popierane przez Kościół do tego stopnia, że np. w Niemczech jego picie uznawano za oznakę ucywilizowania i udanej konwersji na chrześcijaństwo, podczas gdy piwo zostało zakazane jako napój pogan i barbarzyńców.

Cywilizacja islamu zakazywała spożywania wina, które stosowane było jedynie w celach leczniczych i w produkcji kosmetyków (aż strach pomyśleć co by się stało z europejskimi winnicami, gdyby Sobieski nie wygrał pod Wiedniem).

Z nastaniem czasów nowożytnych, odkryciami geograficznymi i podbojem Nowego ¦wiata, a więc w latach 1500-1800, nastały dla wina niezwykle dobre czasy. Nowopodbite ziemie przeznaczano m.in. pod uprawę winorośli, na Starym Kontynencie natomiast zajmowano się dalszym doskonaleniem metod uprawy i produkcji.

Na początku XVIII stulecia zaczęto wytwarzać na tyle mocne szkło, że możliwe stało się nie tylko transportowanie butelek na długie odległości, ale także starzenie go w celu poprawy jakości. Wiek XX to z kolei zaprzęgnięcie nowoczesnych technologii w służbę sztuki winiarskiej. W latach 50. do winnic wkroczyły specjalistyczne traktory, dzięki czemu nie trzeba było już ręcznie przeprowadzać zbiorów, zaczęto również stosować efektywne opryski w celu zapobieżenia rozmaitym chorobom.

W 1976 roku podczas degustacji w Paryżu miało miejsce wydarzenie bezprecedensowe, podczas degustacji „na ślepo” wino z Kalifornii okazało się lepsze od francuskiego. Mniej więcej w tym samym czasie w Australii zaczęto pakować wina w kartony (bag-in-box). Nowy Świat na dobre zajął ważne miejsce w branży winiarskiej w latach 80-tych i 90-tych, kiedy tamtejsze winiarnie zaczęły się skupiać przede wszystkim na produkcji win jakościowych.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę