Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Szampania

Na skróty
Szampania

Region produkujący najsłynniejsze i najdroższe na świecie wina musujące. Szampania jest najdalej na północ wysuniętym regionem winiarskim we Francji. Chłodny klimat sprzyja tutejszym winnicom, gdyż owoce osiągają dzięki temu odpowiedni dla wymagających długiego leżakowania win poziom kwasowości. Szczepy wykorzystywane do produkcji szampana to pinot noir, pinot meunier i chardonnay. AOC Champagne obejmuje winnice zajmujące powierzchnię ponad 33 tysięcy hektarów, wytwarzających co roku 300 mln butelek. 5000 winogrodników zajmuję się zarówno uprawą jak i produkcją szampana, pozostałe 19000 sprzedaje swoje owoce.

Granice regionu winiarskiego Szampanii zostały wyznaczone w roku 1927. Cały region podzielono na pięć dystryktów: Montagne de Reims, Vallée de la Marne, Côte des Blancs (trzy najbardziej prestiżowe), Côte de Sézanne oraz Côte des Bar. Każda ze stref specjalizuje się w uprawie tylko jednego szczepu. Specyfika produkcji szampana sprawia, że do jego wytworzenia potrzeba niekiedy owoców z aż 100 różnych parceli. Szampan powstaje w wyniku kupażowania nie tylko rożnych szczepów, ale i różnych roczników. Dokładny opis jego produkcji, tzw. metodę tradycyjną, opisano przy okazji win musujących. Jej odkrycie przypisuje się benedyktyńskiemu mnichowi Dom Pérignon. Ciekawe jakby zareagował na to, iż dziś co poniektórzy zamawiają butelki trunku wymagającego tyle czasu i uwagi wyłącznie po to, by się w nim wykąpać...

Domy kupieckie

Jak wspomniano większość właścicieli winnic sprzedaje zebrane przez siebie owoce. Kupują je tzw. négociants w imieniu poszczególnych domów kupieckich. Najbardziej znane spośród nich to: Champagne Bollinger (jako jeden z nielicznych jest właścicielem winnic dostarczających aż 70%  potrzebnych owoców), Champagne Deutz, Krug (produkujący luksusowe szampany już od 1843 roku), Laurent-Perrier oraz Moët & Chandon, do ktroego należy najsłynniejszy chyba szampan Dom Péérignon, nazwany tak na cześć wspomnianego mnicha.

Style szampana

Szampany dostępne są w wielu różnych stylach. Najczęściej spotykane na etykietach określenia to:

Brut.
Wskazuje poziom słodkości danego szampana: doux (bardzo słodki), demi-sec (średnio słodki), brut (wytrawny), ultra brut (bardzo wytrawny)

Non-vintage (NV).
Kupaż win z kilku lat starzony na osadzie przez co najmniej 15 miesięcy.

Vintage.
Rocznikowy szampan, pochodzący z owoców zebranych podczas jednego zbioru, który leżakował przynajmniej 3 lata.

Rosé.
Wino powstałe z pomieszania wina białego i czerwonego. Szampania jako jeden z niewielu regionów stosuje tę metodę wytwarzania wina różowego.

Blanc de blancs.
Najbardziej długowieczny z szampanów, wytwarzany wyłącznie z białych winogron, najczęściej w całości z chardonnay.

Blanc de noirs.
Zwykle bardziej owocowy niż pozostałe szampany, powstaje wyłącznie z czerwonych odmian.

Wybierz stronę