Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Dolina Rodanu

Na skróty
Dolina Rodanu

Region szczyci się jednymi z najstarszych winnic we Francji. Biały szczep viognier oraz czerwony syrah zostały sprowadzone w VI w p.n.e. przez Greków. Region dzieli się na część północną, między miastami Vienne a Valence, w której uprawia się prawie wyłącznie syrah oraz południową, położoną między Montélimar a Awinionem, gdzie uprawia się m.in. czerwone grenache, cinsault, mourvèdre i carignan oraz białe clairette. Na północy panuje klimat kontynentalny z gorącymi latami i chłodnymi zimami, niezwykle korzystny dla syrah. W części południowej przeważa klimat śródziemnomorski z gorącymi i suchymi latami oraz deszczowymi zimami, które z kolei odpowiadają bardzo szczepom grenache i mourvèdre. Winorośl uprawiana jest na wysokości do 450 m n.p.m. Winnice nad Rodanem zajmują powierzchnię 72000 hektarów i produkują rocznie 3,5 miliona hektolitrów wina, co plasuje ten region na drugim miejscu we Francji po Bordeaux.

Najważniejsze apelacje Północnej części Doliny Rodanu

Côte Rôtie
Condrieu
Château Grillet
St-Joseph
Crozes-Hermitage
Hermitage
Cornas
St-Péray

Najsłynniejsze są AOC Côte Rôtie oraz AOC Hermitage. W tej pierwszej, której nazwa oznacza „upieczony stok”, produkuje się znakomite syrah o zapachu ciemnych owoców, fiołków i przypraw. Druga słynna apelacja wzięła swą nazwę od wzgórza Hermitage, górującego nad miasteczkiem Tain. Tamtejsze wina powstają ze szczepów marsanne i rousanne. Charakteryzują się niezwykłą intensywnością i mocą, dzięki czemu mogą starzeć się w butelce nawet 20 lat.

Najważniejsze apelacje Południowej części Doliny Rodanu

Côtes du Vivarais
Coteaux du Tricastin
Clairette de Die
Crémant de Die (wina musujące)
Châtillon-en-Diois
Gingondas
Vacqueyras
Châteauneuf-du-Pape
Lirac
Tavel

Najwyżej cenione wino regionu pochodzi z Châteauneuf-du-Pape, co po francusku oznacza „nowy zamek papieża” i odnosi się do pobliskiego Awinionu, który stał się w XIV wieku siedzibą państwa Kościelnego. W ramach tej apelacji uprawiać można aż 13 różnych szczepów, co daje duże możliwości przy kupażowaniu. Najczęściej jednak wina powstają z trzech odmian: grenache, mourvèdre i syrah.

Wybierz stronę