Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Włochy

Na skróty
Włochy

Włochy to, obok Francji największy producent wina na świecie. Historia jego produkcji na terenach Półwyspu Iberyjskiego liczy sobie bez mała 3000 lat. Charakterystyczna dla włoskiego winiarstwa jest uprawa wielu rodzimych odmian, podczas gdy na świecie dominują tzw. szczepy międzynarodowe. Spośród czerwonych odmian uprawianych z powodzeniem we Włoszech wymienić należy następujące szczepy: barbera, nebbiolo, sangiovese i montepulciano. Wśród białych na szczególną uwagę zasługują trebbiano, verdicchio oraz vernaccia.

Włoskie prawo winiarskie

Włoskie prawo winiarskie jest dość klarowne, podobne do tego obowiązującego we Francji czy Hiszpanii. Posiada cztery stopnie klasyfikacji:

Vino da Tavola (VdT) – wino stołowe, w ogromnej większości niskiej jakości.

Indicazione Geografica Tipica (IGT) – kategoria analogiczna do francuskiej vin de pays.

Denominazione di Origine Controllata (DOC) – stopień klasyfikacji odpowiadający francuskiej AOC.

Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) – producenci win objętych apelacją DOCG muszą spełniać wiele wymogów dotyczących stosowanych odmian, metod wytwarzania itp.

Powyższa klasyfikacja jest jednak łatwa do odczytania jedynie z pozoru. Wielu najlepszych włoskich producentów decyduje się butelkować swoje wyroby w kategorii IGT, gdyż pozwala im to na większą swobodę. Z drugiej strony kilka DOCG we Włoszech zawdzięcza swój awans do tej kategorii układom politycznym, a nie tylko i wyłącznie obiektywnym kryteriom jakościowym. Zorientowanie się w zawiłościach i niuansach włoskiego winiarstwa wymaga naprawdę wiele czasu i cierpliwości.

Wybierz stronę