Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Hiszpania

Na skróty
Hiszpania

Historia produkcji wina na terenie dzisiejszej Hiszpanii sięga czasów starożytnych. Pierwsi winnice założyli tu Fenicjanie, po nich przyszła kolej na Greków i Rzymian. Winiarstwo podupadło znacznie w okresie panowania Maurów, których muzułmańska wiara zabraniała spożywania alkoholu. Wówczas sporo owoców przeznaczono na...rodzynki. W późniejszym okresie Średniowiecza, już po zakończeniu panowania Maurów, sporą sławę zyskało wino wzmacniane o nazwie sherry, które pozostawało flagowym hiszpańskim winem, głównie za sprawą niezwykłej słabości Anglików do tego trunku, aż do połowy XIX wieku, kiedy to plaga filoksery sprowadziła do La Rioja winiarzy z Bordeaux. Dzięki nim udało się wprowadzić lepsze metody upraw i produkcji i wkrótce czerwona rioja zyskała nie tylko sporą popularność, ale i uznanie. Prawdziwa hossa dla hiszpańskich win zaczęła się jednak dopiero w drugiej połowie wieku XX, po upadku reżimu Franco i przystąpieniu do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Wspólnotowe przepisy wraz z napływem inwestycji przestawiły sporą część produkcji win z masowej na mniejszą, ale o wiele wyższej jakości.

Hiszpańskie prawo winiarskie

Za sprawą EWG (a później UE) w Hiszpanii wprowadzono podobną do tej obowiązującej w innych krajach Wspólnoty klasyfikację win, które dzielą się na jakościowe (DO i DOC), regionalne (vino de la tierra) oraz stołowe (vino de mesa). Najpopularniejsze szczepy winogron uprawiane na terenie Hiszpanii to czerwone garnacha i tempranillo oraz białe verdejo.

Szczegółowo klasyfikacja hiszpańskich win przedstawia się następująco:

DO Pago (Denominación de Origende Pago) – wina z najwyższej półki, z pojedynczych winnic.

DOCa (Denominación de Origen Calificada) – wina o niezmiennie wysokiej jakości, które wiele lat budowały swoją pozycję w ramach zwykłych DO.

DO (Denominación de Origen) – wina z wyznaczonych regionów, wytwarzane z uzgodnionych szczepów i za pomocą określonych metod; status ten jest analogiczny do francuskiego AOL.

Vino de Calidad con Indicación Geográfica (VCIG) – „poczekalnia” dla win regionalnych, które starają się o przyznanie statusu DO.

Vino de la tierra (VdlT) – wina regionalne, odpowiadające kategorii vins de pays obowiązującej we Francji.

Vino de mesa (VdM) – podobnie jak wina stołowe z innych krajów UE nie zawierają na etykiecie żadnych informacji, które mogłyby pomóc w określeniu ich dokładnego pochodzenia.

Wybierz stronę