Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Advocaat, Advocat, Adwokat

Na skróty
Advocat

 Jest to krem, którego receptura zawiera kurze jaja, cukier lub miód i aromat waniliowy. Minimalna zawartość cukru lub miodu musi wynosić 150 gramów w litrze, choć niektóre produkty mają nawet 400g/l. Na jeden litr likieru przypada około 15 żółtek. Minimalna zawartość alkoholu ABV to 14%. Advocat pochodzący z krajów innych niż Holandia często ma nawet 25%. 

Historia i pochodzenie Advocatu

Likiery tego typu wywodzą się z Holandii i Belgii. Tradycyjnie alkoholem używanym do produkcji był jenever. Obecnie likier produkuje się na bazie winiaku (dla nadania aromatu) i spirytusu.  

Właścicielem oryginalnego patentu na likier jest firma BOLS a receptura jest objęta tajemnicą. 

W Polsce produkowany jest likier o nazwie Adwokat, który jest odwzorowaniem wersji holenderskiej. Nasze babcie doskonale znają przepisy na ajerkoniak, czyli odpowiednik advokata domowej roboty. Pomimo iż nazwa sugeruje koniak, do jego produkcji wykorzystuje się wódkę lub spirytus. Dobrze przygotowany może dorównać jakością wersjom komercyjnym.

Jak podawać Advocat?

Tradycyjna metoda serwowania gęstego kremu zaleca użycie szerokiej szklanki i udekorowanie bitą śmietaną i kakaem. W Polsce adwokat najczęściej spotykany jest w pączkach jako nadzienie. Oprócz tego doskonale nadaje się do kawy i lodów waniliowych. Istnieją też drinki zawierające ten likier. Najsławniejszy z nich to Bombardino: advocat, whisky i czarna kawa. 

Wybitni przedstawiciele Advocatu

Bols, Verpoorten, Warners, Warninks, De Kuyper.

Advocat - Ciekawostki

Ciężko coś nim oblać...

Charakterystyczną cechą tradycyjnego Advocata sprzedawanego w Holandii jest jego gęstość. Likierowi temu daleko do płynu, a jego konsystencja przypomina masło lub margarynę. Oryginalny Advocat „niechętnie” wylewa się z butelki, a wiejskie wersje domowej roboty po prostu trzeba wybierać łyżeczką (sprzedawane w słoikach).

 

Powiązane tematy

Osoby, które przeczytały ten artykuł, przeczytały również:

 

Wybierz stronę