Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Fernet Branca - bitter z Włoch

Trunek Fernet Branca
Pochodzenie Włochy
% 40%
Proces produkcji brak danych
Serwowanie na czysto, z lodem, z cola
Oznakowanie etykiet brak
Na skróty
Fernet Branca

Włoski bitter o 40% ABV zawartości alkoholu. W skład bitteru wchodzą nalewy z ponad 23 ziół i przypraw z takich jak mirra, rabarbar, szafran, kardamon. Trunek produkowany jest na bazie spirytusu z winogron i barwiony karmelem.

Historia i pochodzenie Fernet Branca

Receptura bitteru jest tajemnicą. Opracował ją domorosły aptekarz Bernardino Branca w 1845 roku. Nazwisko Branca miało należeć do fikcyjnego szwedzkiego doktora, który miał dodawać autorytetu medycznym właściwościom napoju. Lecznicza sława likieru była tak doniosła, że nie był on zakazany w USA podczas prohibicji. Fernet jest bardzo popularny w krajach, w których mieszka dużo ludzi z Włoch: USA i Argentynie. W Argentynie Fernet sławi nawet piosenka „Fernet con coca”, którą wykonuje Vilma Palma.
 

Jak podawać Fernet Branca?

Bitter ten zwykle podaje się po posiłku w temperaturze pokojowej lub na lodzie. Można również serwować go w kawach. W Argentynie bardzo popularne jest podawanie drinka Fernet&Coke, czyli bitteru z cola w stosunku 1:2 w szklance pełnej lodu. Brancamenta to miętowa wersja likieru.

Wybierz stronę