Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Campari - słynny włoski bitter

Trunek Campari
Pochodzenie Włochy
% 21%
Proces produkcji brak danych
Serwowanie z zimna wodą gazowaną, z sokiem, w drinkach
Oznakowanie etykiet brak
Ciekawostki lider marketingu
Na skróty
Campari

Campari to włoski likier, klasyfikowany także jako bitter, o zawartości alkoholu 20.5%. Recepturę Campari opracował w latach 1862-1867 Gaspar Campari. Receptura ta do dziś wykorzystywana jest w niezmienionej formie.

Nazwa

Obecna nazwa oczywiście pochodzi od nazwiska twórcy receptury. Campari początkowo nazywał swój czerwony drink Bitter all'uso d'Hollandia, aby skorzystać z popularności holenderskich likierów jaką posiadały w tamtych czasach. Oczywiście bitter ten nie miał żadnych powiązań z Holandią. To jednak nie zatrzymało rosnącej popularności unikalnego trunku.

Proces produkcji Campari

Przepis na Campari uwzględnia więcej niż 60 naturalnych składników w tym zioła, przyprawy, kory i skórki owocowe. Obecnie Luca Garavoglia jest jedyną osobą znającą w pełni recepturę bitteru. Główny koncentrat używany w produkcji przygotowuje tylko z 8 pracownikami, którzy i tak nie znają pełnej receptury. Wiadomo, że w skład Campari wchodzi chinina, żeń-szeń, rabarbar, skórka pomarańczy i gorzkie zioła. Tradycyjnie barwnikiem była koszenila (barwnik otrzymywany z mszyc z Ameryki Południowej Dactylopius coccus cacti), której głównym składnikiem jest kwas karminowy. Wiadomo jednak, że w niektórych krajach Campari używa sztucznych barwników.

Jak podawać Campari?

Zazwyczaj pite jest z wodą gazowaną, sokiem pomarańczowym lub jako składnik drinków. We Włoszech Campari zmieszane z wodą gazowaną jest sprzedawane jako Campari Soda (10% ABV). Posiada ona bardzo charakterystyczną stożkową butelkę.

Campari - ciekawostki

Lider marketingu

Campari zostało wprowadzone w czasach reklamy barowej. Bary mogły sprzedawać Campari tylko po umieszczeniu loga ‘Campari Bitters’ w lokalu. Pomysł przyjął się, a Campari wkrótce stało się bardzo popularne.

Wybierz stronę