Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Angostura - klasyczny bitter

Trunek Angostura
Pochodzenie Wenezuela, Trinidad
% 40-45%
Proces produkcji nieznana
Serwowanie w koktajlach
Oznakowanie etykiet brak
Ciekawostki Ta etykieta nie pasuje, Ponad 150 lat!
Na skróty
Angostura

Angostura to najsławniejszy klasyczny bitter na świecie. Wielu ludzi myśli, że nazwa Angostura pochodzi od drzewa angostura. W rzeczywistości kora tego drzewa nie wchodzi w skład bitteru. Nazwa trunku pochodzi od miasta Angostura założonego w 1746 roku nad rzeką Orinoko w Wenezueli. W 1846 roku miasto zmieniło nazwę na Ciudad Bolivar. Obecnie biter produkowany jest na wyspie Trinidad. 95% procent z 50 milionów litrów alkoholu produkowanego przez firmę Angostura, jest eksportowane.

Historia i pochodzenie Angostury

Dr Johann Gottlieb Benjamin Siegert, niemiecki lekarz, pojechał do Wenezueli walczyć przeciw Hiszpanii u boku Ciudad Bolivara. Tam mianowano go naczelnym lekarzem wojskowym w Angosturze. Dr JGB Siegert był z natury naukowcem i niestrudzenie badał właściwości miejscowych ziół. W 1824 roku opracował recepturę pierwszego bitteru, który nazwał: “Amargo Aromatico”. Początkowo bitter miał być tylko lekarstwem dla najbliższych. Szybko jednak okazało się, że w tak istotnym dla transportu węźle jak Angostura bitter ma olbrzymi potencjał handlowy.

Do lat 50 XIX wieku produkt doktora JGB Siegerta był już na tyle popularny, że jego wynalazca zrezygnował z pracy w armii na rzecz rozwoju firmy. W latach 70 Anogstura była już sławna na całym świecie.

Po śmierci ojca jego synowie postanowili przenieść wytwórnię bitteru z Wenezueli na wyspę Trinidad ze względu na bardziej stabilną sytuacje polityczną, która tam panowała. Po perturbacjach biznesowych i 40 latach kiedy Anogstura była w rękach kanadyjskich i amerykańskich, firma znowu powróciła pod skrzydła rodziny Siegert.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę