Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Bittery

Trunek Bittery
Pochodzenie Ameryka Pd., Włochy, Węgry, Niemcy
% 0-45%
Proces produkcji dodatek bardzo gorzkich substancji jak gencjana, chinina lub skórki sewilskiej pomarańczy
Serwowanie tradycyjnie jako digestif lub w koktajlach
Oznakowanie etykiet brak
Najbardziej znane marki: Anogstura, Campari, Underberg, Unicum, Ricard, Fernet-Branca
Na skróty
Bittery

Tradycyjnie bitter jest trunkiem o przeważnie wysokiej (lecz to nie reguła) zawartości alkoholu, aromatyzowany bardzo gorzkimi ziołami i roślinami i/lub owocami cytrusowymi. Pierwotnie bittery były napitkami o charakterze raczej medycznym. Pito je po jedzeniu jako digestif „na trawienie” lub z rana jako „klin” (lub „pick me up”) . Obecnie rynek bitterów uległ znaczącej transformacji. Zmienił się zarówno profil konsumenta jak i profil samego napoju. W grupie bitterów znajdziemy zarówno trunki, które można pić bez dodatków (włoskie Campari) jak i bittery, których gorycz uniemożliwia ich picie inaczej niż jako składnik koktajlu (Trinidad). Czasami w skład drinka wchodzi zaledwie kilka kropli bitteru.

Historia i pochodzenie

W XIX wieku popularność bitterów była ogromna. Oprócz domniemanych właściwości leczniczych, w USA były one składnikiem praktycznie każdego koktajlu datowanego przed prohibicją. Po prohibicji popularność bitterów zarówno w USA jak i w innych krajach nie powróciła już nigdy do swoich pierwotnych rozmiarów.

W dzisiejszych czasach profil konsumenta alkoholu zmienia się bardzo dynamicznie. Konsumpcja alkoholu przenosi się z domów do lokali, a idea leczniczych właściwości upadła już dawno. Dodatkowo metoda klina, pozwalająca na lepszy początek dnia po mocnym piciu dzień wcześniej, nie jest do zaakceptowania w dzisiejszych czasach. Z tego powodu tradycyjne bittery występują już raczej tylko w koktajlach.

Wybierz stronę