Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Baileys Original Irish Cream

Trunek Baileys Original Irish Cream
Pochodzenie Irlandia (Dublin)
% 17%
Proces produkcji stworzenie emulsji na bazie irlandzkiej whiskey i śmietanki
Serwowanie bez dodatków, na lodzie, w kawie, z sokiem z cytryny
Oznakowanie etykiet Baileys The Original, Baileys Mint Chocolate, Baileys Cr?me Caramel
Ciekawostki Drink, który zamienia likier Baileys w ciało stałe
Na skróty
Baileys Original Irish Cream

Pomysł wyprodukowania likieru Baileys (w nazwie nie ma apostrofu) po raz pierwszy pojawił się w 1971 roku, kiedy managerowie firmy Gilsbey Ireland postanowili stworzyć typowo irlandzki likier na bazie whiskey, który odzwierciedlajłby dziedzictwo kulturowe Irlandii oraz tradycyjne sztuki hodowli bydła oraz destylacji.

Techonologicznie stworzenie takiego likieru, który mógłby być przechowywany przez długi czas było ówczas skomplikowane. Z tej przyczyny, podczas gdy koncepcja produktu była jeszcze bardzo powierzchowna, laboratoria chemiczne zaczęły swoje prace nad rozwinięciem i optymalizacją sposobu mieszania śmietanki i whiskey. Prace zakończyły się w 1973 roku, po przetestowaniu długości przechowywania.

W 1974 roku Baileys został wypuszczony na rynek. Obecnie Baileys należy do koncernu DIAGEO . W innych krajach sprzedawany jest także w wersjach: Baileys Mint Chocolate oraz Baileys Crème Caramel.

Obecnie marka ta stanowi 55% eksportu produktów alkoholowych Irlandii.

Proces produkcji likieru Baileys

Likier produkuje się wyłącznie z mleka pochodzącego od grupy 40 tysięcy wyselekcjonowanych krów, pochodząych se specjalnie wybranych 1500 farm w Irlandii. Najbardziej wartościowe krowy osiągają ceny nawet 15 tysięcy euro za sztukę. Ciekawostką jest to, że na dietę krów składają się wyłącznie 4 rodzaje irlandzkiej trawy. Dodatkowo zwierzęta przez co najmniej dziewięć miesięcy w roku przebywają na świeżym powietrzu. Każdy z 275 milionów litrów mleka, które dają krowy musi zostać wykorzystany do produkcji likieru najpóżniej 36 godzin od dojenia.

Zużycie mleka na produkcję likieru Baileys składa się na 5% rocznego zużycia mleka w Irlandii i sięga 4,5 miliona litrów.

Nowatorstwo likieru Baileys polega na procesie łączenia śmietanki z whiskey. Wykorzystuje się w nim modyfikowany olej roślinny, który pozwala na stworzenie emulsji i zapobiega rozwarstwianiu się whisky ze śmietanką. Według producenta alkohol w whiskey wystarczy, aby zakonserwować śmietankę w likierze i użycie innych konserwantów nie jest konieczne.

Baileys to jedyny likier na bazie mleka, który można przechowywać przez dwa lata od momentu produkcji.

Na samym końcu procesu produkcji dodawany jest aromat czekoladowy, kombinacja ziaren kakaowca, wanilii, cukru oraz karmelu.

Jak podawać Baileys?

Likier Baileys można podawać bez dodatków, na lodzie lub z kawą.

Baileys - Ciekawostki

Drink, który zamienia likier Baileys w ciało stałe

Śmietanka w likierze Baileys zawiera białko-kazeinę. W obecności słabych kwasów, na przykład soku z cytryny albo kwaśnego alkoholu, kazeina ulega koagulacji, a powstała mieszanina nabiera zestalonej konsystencji zsiadłego mleka. Czasami likier pije się w sposób który umożliwia zasmakowanie tego zjawiska. Najpierw łyk soku cytryny trzymany jest w policzku a następnie mieszany w ustach z łykiem likieru. Warto spróbować!

Powiązane tematy

Osoby, które przeczytały ten artykuł, przeczytały również:

 

Wybierz stronę