Alkohole i drinki, kompendium wiedzy i przepisy na drinki - Open Bar

Pastis- francuski likeir anyżowy rodem z Prowansji

Trunek Pastis
Pochodzenie Francja - Prowansja
% 40-45%
Proces produkcji maceracja anyżu z dodatkiem ziół alkoholem
Serwowanie serwowanie w szklance z wodą w proporcjach 5-7:1
Oznakowanie etykiet brak
Najbardziej znane marki: Pastis 51, Ricard, Berger, Bardouin, Casanis, Janot i Granier
Na skróty
Pastis

Pastis to anyżowy likier pochodzący z południa Francji. Szczególną popularnością pastis cieszy się w Marsylii. Popularność tego trunku jest tak duża, że wielu nazywa go mlekiem Prowansji.
 

Pastis należy do licznej rodziny alkoholi na bazie anyżu skupionej wokół basenu Morza Śródziemnego. Należą do niej m.in. greckie Ouzo, tureckie Raki, włoska Sambuca czy Arak z Bliskiego Wschodu.
 

Pastis podlega regulacjom prawnym. Zgodnie z CEE No 1576/89 pastis musi zawierać następujące substancje w określonych stężeniach:
1) 0,05-0,5g olejku lukrecjowego
2) do 100g/l cukru
3) 1500-2000mg/l anetolu

Historia i pochodzenie Pastis

Narodziny trunku powiązane są z historią absyntu, który był niesłychanie popularny we Francji i w Europie na przełomie XIX i XX w. Uważano, że ówczesny absynt miał działanie halucynogenne. Najprawdopodobniej sąd ten uformowały nieczyste chemicznie najtańśze formy absyntu. W 1915 roku absynt został wycofany z rynku z powodu odkrycia szkodliwego działania jego składników na komórki mózgowe. Podczas burzy wywołanej tym odkryciem wiele szaleństw popełnionych przez ówczesną bohemę przypisano właśnie absyntowi. Przykładem takich odniesień może być odcięcie sobie ucha przez Van Gogha. Plotkowano, że artysta zrobił to przez uzależnienie od „trunku szaleńców”.

W tym czasie Jules Pernod, który miał destylarnię absyntu w Monfavet niedaleko Avignon, a także wielu innych producentów absyntu, zastanawiało się co zrobić, aby uratować swoje firmy przed bankructwem. Wielu producentów postanowiło wypełnić nowopowstałą lukę na rynku swoistą modyfikacją zakazanego alkoholu – napojem na bazie anyżu, ale bez dodatku piołunu. Do tego celu wykorzystano znany już od około 1866 roku pastis. Za jego wynalazcę uchodzi legendarna postać  Pere Arnoud. Początkowo dwie największe firmy prowadziły zaciętą walkę o prym w produkcji napoju jednak w 1975 roku obie wytwórnie postanowiły połączyć swoje siły, rezultatem czego jest największy producent Pastisu w Europie i na świecie – Pernod Ricard. Obecnie jest to także jeden z największych światowych koncernów zajmujących się produkcją alkoholi. Obecność kolosa na rynku nie spowodowała jednak zniknięcia lokalnych małych marek wytwarzających pastis. Najważniejsze z nich to: Berger, Bardouin, Casanis, Janot i Granier.

Proces produkcji Pastis

Najważniejszym składnikiem roślinnym trunku, grającym pierwsze skrzypce w profilu smakowym, jest anyż gwiazdkowy zawierający anetol. Inne dodatki to lukrecja, przyprawy (cynamon, pieprz) oraz zioła, których wybór uzależniony jest od producenta. Niektóre marki wykorzystują kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt rodzajów dodatków pochodzących ze wszystkich kontynentów.

Czytaj dalej na następnej stronie

Wybierz stronę